Jeśli pierwsze postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT jest uchylone, to następne „tracą byt”

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 grudnia 2021
pułapka na myszy z banknotem jako przynentą

W jednym z najnowszych orzeczeń WSA w Poznaniu przypomniał istotną tezę, że jeśli którekolwiek z wcześniejszych postanowień zostanie skutecznie wyeliminowane z obrotu prawnego, to dochodzi do przerwania ciągłości kolejnych przedłużeń. Tym samym termin materialnoprawny do zwrotu nadwyżki w podatku od towarów i usług ulega zakończeniu.  Co to oznacza w praktyce?

Trzeba mieć na uwadze, iż z uchwały 7 sędziów z 24 października 2016 r., I FPS 2/16, wynikało m.in., że: „Jako że zwrot powinien nastąpić w konkretnym terminie ustawowo przewidzianym (określonym dniami), to jego odsuwanie w czasie (przedłużenie) też musi być konkretne, czyli wprost wskazywać, na jaki dzień organ wydłuża termin zwrotu w stosunku do terminu ustawowego (lub tego, który już był postanowieniem wcześniej wydłużony)”.

Z kolei z uchwały NSA z 21 września 2020 r., I FPS 1/20, wynikało że: „W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r. do skutecznego przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku na podstawie art. 87 ust. 2 u.p.t.u., w przypadku doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej stosownie do art. 144 § 5 w związku z art. 152a o.p., konieczne jest prawidłowe doręczenie adresatowi w formie dokumentu elektronicznego postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu zanim upłynie ten termin”.

Wystarczy, więc przynajmniej jedno z zaistniałych zdarzeń (czy też inna wadliwość postanowienia – np. za lakoniczne uzasadnienie), w związku z czym pierwsze postanowienie przedłużające termin zwrotu ulega uchyleniu (np. przez dyrektora izby administracji skarbowej czy WSA). 

Powoduje to, że termin zwrotu nie był należycie przedłużony i każde kolejne przedłużenie terminu będzie w praktyce nieskuteczne.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Poznaniu z 27 października 2021 r., I SA/Po 520/19

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej