Dobra wiara przy odliczeniu VAT w dobie pandemii

Dodano: 11 stycznia 2021
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

Brak wiedzy podatnika co do podmiotu, który rozporządzał towarem zanim trafił do sprzedawcy, nie może być powodem pozbawienia go prawa do odliczenia VAT.

W jednak z ostatnio rozpatrywanych spraw WSA uznał, że organy podatkowe obu instancji nie udowodniły zaistnienia przesłanek, skutkujących odmową prawa do odliczenia VAT. Ustalając i oceniając stan faktyczny sprawy, organy nie wykazały więc, że strona skarżąca wiedziała lub powinna była wiedzieć, że nabywając przedmiotowe płyty meblowe uczestniczy w transakcjach wykorzystanych do popełnienia oszustwa w podatku od wartości dodanej.

Zakwestionowane przez organy podatkowe faktury pochodziły od podmiotu, który dostarczył zamówiony towar, dokumentowały transakcje rzetelne pod względem ilości, jakości i ceny towaru. Zastrzeżenia organów dotyczyły więc w istocie wcześniejszych faz obrotu, co do których wiedza i świadomość podatnika jest wyłączona. Brak wiedzy podatnika co do podmiotu, który rozporządzał towarem zanim trafił do sprzedawcy, nie może być powodem pozbawienia go prawa do odliczenia VAT. Trudno też podzielić, konsekwentnie podnoszony przez organy podatkowe zarzut, wskazujący na brak staranności kupieckiej w sytuacji zakupu towaru po cenie niższej o 5% od ceny rynkowej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Wyrok WSA w Łodzi z 20 listopada 2020 r., I SA/Łd 409/20

Doradca VAT, Nr 221

Doradca VAT, Nr 221
Dostępny w wersji elektronicznej