Nie można wystawić faktury na sprzedaż bonu różnego przeznaczenia

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 maja 2021
faktura, długopis

Podatnik miał wątpliwość, czy przy emisji/sprzedaży bonu różnego przeznaczenia (MPV), może wydać nabywcy (oprócz dowodu otrzymania zapłaty) fakturę zaliczkową opiewającą na 100% ceny bonu ze stawką VAT odpowiadającą przeważającej części oferowanych usług, tj. 8%, a następnie, po wykorzystaniu przez klienta bonu MPV, dokonać jej korekty, zgodnie ze stawkami dostarczonych usług. Poznaj stanowisko fiskusa.

Zdaniem podatnika, przy emisji bonu MPV może zostać wystawiona faktura zaliczkowa w wysokości odpowiadającej otrzymanym środkom, gdyż przeważająca w jego działalności stawka VAT to 8%, stąd jest duże prawdopodobieństwo, że bon taki będzie wykorzystany w znacznej części przy usługach o takiej właśnie stawce VAT.

Organ podatkowy wyjaśnił jednak, że w odniesieniu do bonów MPV – podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi i co do zasady winien zostać rozliczony za ten okres rozliczeniowy. Chodzi więc o moment faktycznej dostawy towaru czy wykonania usługi w zamian za bon MPV. Ewentualny wcześniejszy transfer bonów typu MPV nie podlega opodatkowaniu.

Stąd w momencie odpłatnego wydania bonu MPV nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT, gdyż sprzedaż tych bonów nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych.

Również analizując zapłaty zaliczki – wyjaśniono, że aby zaliczka rodziła obowiązek podatkowy, wszelkie okoliczności dla zaistnienia przyszłego świadczenia muszą być znane, w szczególności w momencie dokonania wpłaty zaliczki, a dostawy towarów/usługi powinny być precyzyjnie określone.

Fakturę można więc wystawić tylko w odniesieniu do bonów jednego przeznaczenia (SPV), gdzie już w momencie emisji bonu znane jest miejsce świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku z tytułu świadczenia tych usług. Podatnik może zaś dokumentować emisję bonu MPV dowodami wewnętrznymi, nie może natomiast wystawić faktury zaliczkowej, a następnie dokonać jej korekty.

Skoro nie dochodzi ani do dostawy towarów, ani do świadczenia usług, to nie występuje tym samym zdarzenie, które powodowałoby konieczność wystawienia faktury zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT. Taka faktura byłaby więc faktura pustą.

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 kwietnia 2021 r., 0114-KDIP1-3.4012.166.2021.1.JG

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej