Uwaga! NSA ponownie o prywatnej sprzedaży działek

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 października 2020
fa303474bff792ddbd5b54aefd2dca72c3ad1cb4-xlarge

W jednym z najnowszych wyroków NSA oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego od wyroku WSA w Szczecinie, uchylającego niekorzystną dla sprzedającego interpretację.

Wnioskodawczyni prowadzi od 2003 r. działalność gospodarczą (zakład krawiecki) jako podatnik zwolniony z VAT. W 1990 r. nabyła w drodze darowizny od rodziców działkę. Podatniczka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla tej działki. Działka została też podzielona na 5 mniejszych oraz drogę. Nieruchomość nie miała być „uzbrajana” przed sprzedażą. W celu sprzedaży działek zamieszczono ogłoszenie w lokalnej telewizji i wywieszono ogłoszenie w mieście. Podatniczka nie jest rolnikiem i nie prowadzi też działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Zysk ze sprzedaży działek przekazano w formie darowizny na rzecz dzieci. Zdaniem Dyrektora IS w Bydgoszczy, sprzedająca zaangażowała środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. Organ wziął pod uwagę m.in. „uatrakcyjnienie nieruchomości dla potencjalnych nabywców”.

Wyrok WSA w Szczecinie

Sąd uchylił interpretację, gdyż dostrzegł ku temu następujące powody:

  • brak nabycia przez skarżącą nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży,

  • czas dzielący od momentu nabycia towaru do jego zbycia,

  • fakt, że skarżąca planuje przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży działek środki finansowe na rzecz swoich dzieci (spłata kredytów mieszkaniowych), co świadczy, że przeznaczone zostaną na cele prywatne (nie będą wykorzystane w działalności gospodarczej),

  • podejmowane przez podatniczkę działania (podział działek, ogłoszenia) jedynie zmierzały do uzyskania optymalnej ceny, co może być jedynie uznane za dobre zarządzanie majątkiem prywatnym, a nie działalność porównywalną z podmiotami profesjonalnymi.

Wyrok NSA

Co ciekawe, NSA uznał, iż zarówno organ, jak i sąd I instancji poszły „za daleko” w argumentacji. I tak NSA nie zgodził się z tym, że:

  • przeznaczenie środków uzyskanych za sprzedaży na zaspokojenie potrzeb rodziny ma znaczenie dla sprawy – dla NSA jest to natomiast zdarzenie obojętne z punktu widzenia tego, czy dana osoba sprzedając grunt działa w charakterze podatnika,

  • nie mają też znaczenia zamiar oraz motywy, jakimi kieruje się dany podmiot rozpoczynając działalność gospodarczą,

  • dla oceny występowania w charakterze podatnika nie ma również znaczenia, w jakich celach grunt ten został nabyty,

  • niewłaściwe było odwołanie się przez Sąd I instancji do definicji działalności gospodarczej zamieszczonej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (przy czym nie chodzi o sam akt prawny – bo wyrok WSA był z 2017 r., czyli przed uchwaleniem Prawa przedsiębiorców, ale o kwestię przenoszenia definicji z innych ustaw na potrzeby VAT).

Więcej jednak przemawiało za tym, że skarżąca nie działała w charakterze podatnika VAT przy sprzedaży, ponieważ:

  • dla uzyskanych w wyniku podziału 5 działek – sprzedająca nie wystąpiła o określenie warunków zabudowy i nie uzbrajała tych działek w tzw. media (kanalizacja, woda, elektryczność),

  • poza podziałem działki oraz wystąpieniem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy działki (przed jej podziałem), skarżąca nie podjęła żadnych innych działań przygotowujących działki do sprzedaży,

  • brak jest nie tylko prawnych, ale i racjonalnych podstaw, aby przyjąć, że sprzedaż dokonywana w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie może wiązać się z działaniami zmierzającymi do uzyskania przez sprzedającego korzystnej ceny poprzez ustalenie wartości działki oraz udostępnienie informacji o sprzedaży szerokiemu kręgowi podmiotów.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 28 sierpnia 2020 r., I FSK 1476/17, oddalający skargę kasacyjną od wyroku WSA w Szczecinie z 24 maja 2017 r., I SA/Sz 320/17, uchylającego interpretację indywidualną Dyrektora IS w Bydgoszczy z 10 stycznia 2017 r., 0461-ITPP3.4512.731.2016.1.JC.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej