Zasady korzystania ze zwolnienia przedmiotowego w VAT dla dostawy towarów używanych

Dodano: 2 grudnia 2020
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Szpital zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT dla dostawy ambulansów (wykorzystywanych do transportu sanitarnego, ale i najmu), a także dostawy wyposażenia i ambulansów wykorzystywanych wyłącznie do działalności zwolnionej.

Część ambulansów od momentu nabycia do momentu sprzedaży była wykorzystywana nie tylko do działalności zwolnionej z podatku (zob. m.in. art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT - usługi transportu sanitarnego), ale i sporadycznie również do działalności opodatkowanej podatkiem VAT (wynajem ambulansu).

Dyrektor KIS przypomniał, że w celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie może mieć więc zastosowanie w sytuacji, gdy przy nabyciu ambulansów i wyposażenia podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jednocześnie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Tam jednak, gdzie dany towar był choć raz użyty do czynności opodatkowanej (np. najem), zwolnienie nie przysługuje. W praktyce zatem określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolnienie przy sprzedaży towarów używanych jest obwarowane nierzadko dość trudnymi do spełnienia wymogami.  Zresztą dyrektor KIS przypomniał, iż ze zwolnienia z VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z tego powodu, że przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił (nie jest to bowiem sytuacja równoznaczna z „brakiem prawa do odliczenia VAT”).

Źródło:

Interpretacja Dyrektora KIS z 30 października 2020 r., 0113-KDIPT1-3.4012.642.2020.2.OS

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej