Prawo do korekty faktury VAT w sytuacji, gdy dostawa nie została zrealizowana

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 grudnia 2021
kalkulator z napisem HELP

Jeśli nie doszło do realizacji świadczenia (przedmiotu sprzedaży nie wydano) i nie doszło do zapłaty, a faktura została wprowadzona do obiegu prawnego, to wystawiona faktura dokumentuje zdarzenie, do którego nie doszło.

W związku z tym, że transakcja z 2018 roku nie doszła do skutku (nie zrealizowano dostawy), niedoszły sprzedawca skorygował wartość towarów i wartość VAT do kwoty 0 zł, jako przyczynę korekty wskazując: „towar nie został wydany”.

Dyrektor KIS przychylił się do poglądu o uprawnieniu do wystawienia faktury korygującej. Jak wynikało z interpretacji – w przypadku, gdy nie doszło do realizacji świadczenia (przedmiotu sprzedaży nie wydano) i nie doszło do zapłaty, zaś faktura została wprowadzona do obiegu prawnego, to wystawiona faktura dokumentuje zdarzenie, do którego nie doszło.

Biorąc pod uwagę wartość formalno-prawną faktury, taka faktura nie może pozostać w obrocie gospodarczym. W tej sytuacji istnieje możliwość wystawienia faktury korygującej z choćby z tej przyczyny, że chodziłoby o „stwierdzenie pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury”.

Skoro więc transakcja udokumentowana fakturą wystawioną na rzecz nabywcy w rzeczywistości nigdy nie została i nie zostanie zrealizowana, to rozwiązaniem jest wystawienie przez podatnika faktury korygującej „do zera".

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 grudnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.771.2021.1.IK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
korekta faktury

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej