W jakim terminie można dokonać odliczenia VAT z faktur za energię elektryczną

Pytanie: Pytanie: Czy prawidłowe jest odliczenie VAT w maju za następującą fakturę dotyczącą zakupu energii elektrycznej: data sprzedaży 27 maja 2019 r., data wystawienia faktury: 30 maja 2019 r., data wpływu faktury: 3 czerwca 2019 r.? I inna sytuacja: data sprzedaży 27 maja 2019 r., data wystawienia faktury: 3 czerwca 2019 r., data wpływu faktury: 5 czerwca 2019 r.?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług

Pytanie: Pytanie: W maju otrzymaliśmy (data wystawienia – też maj) fakturę od firmy brytyjskiej A za prowizję od zrealizowanej sprzedaży na rzecz kontrahenta brytyjskiego B. Prowizja dotyczy faktur sprzedaży wystawionych przez nas w IV kwartale 2018 roku, a opłaconych przez B do 28 lutego 2019 r. W umowie pomiędzy nami, a pośrednikiem A mamy zapis, że prowizja będzie należna za zrealizowaną w danym kwartale sprzedaż i opłaconą do 60 dni po kwartale (termin płatności dla faktur sprzedaży wyrobu wynosi 60 dni). Faktura miała być wystawiona najpóźniej do 15 marca br. – niestety i nam i kontrahentowi to umknęło. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu?

Jak ująć w deklaracji import samochodów z USA

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób należy ująć w deklaracji VAT następujące zdarzenie. Zostały zakupione w USA uszkodzone samochody. W zgłoszeniu celnym jest wyliczony VAT, który został opłacony przez odbiorcę. Zgłaszającym jest firma polska. W deklaracji został ujęty import (art. 33a), jako VAT należny i naliczony, czyli zero. Czy jest to prawidłowe? Jak teraz odzyskać podatek zapłacony przez odbiorcę?

Jak opodatkować usługi ładowania i przemieszczania hulajnóg elektrycznych

Pytanie: Pytanie: Podatnik chce rozpocząć świadczenie usług dla operatora hulajnóg elektrycznych. Działalność polega na świadczeniu kompleksowej usługi dla firmy będącej właścicielem pojazdów elektrycznych rozlokowanych w mieście, na którą składa się: odnalezienie hulajnogi za pomocą aplikacji mobilnej, przetransportowanie hulajnogi własnym pojazdem do miejsca prowadzenia działalności, naładowanie pojazdów z sieci elektrycznej, transport pojazdów i ich rozlokowanie na ulicach miasta zgodnie ze wskazaniami aplikacji mobilnej. Wyżej wymieniony opis został przesłany do GUS z prośbą o nadanie numeru klasyfikacyjnego PKD. Otrzymana odpowiedź brzmi następująco: (...) W oparciu o przedstawiony opis, wymienione działalności mieszczą się w grupowaniach: zwożenie hulajnóg do miejsca prowadzenia działalności (zabieranie z ulic za pomocą aplikacji mobilnej) i rozwożenie (dystrybucja) w oznaczone miejsca PKD 49.41.Z "Transport drogowy towarów" – ładowanie akumulatorów hulajnóg elektrycznych PKD 35.14.Z "Handel energią elektryczną". Jeżeli chodzi o rozliczenie z firmą – operatorem pojazdów elektrycznych odbywa się ono w okresach jednodniowych na podstawie jednej faktury na usługę kompleksową. Czy podatnik może rozliczać przychód zryczałtowanym podatkiem dochodowym i jaką stawką? Czy podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT? Czy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym oraz w VAT powstaje zgodnie z zasadami dla świadczenia usług, czy ze względu na „handel energią elektryczną” stosuje się tutaj inne zasady?

Czy świadczący usługi dla firm ma obowiązek posiadania kasy rejestrującej

Pytanie: Pytanie: Główną moją działalnością jest zarządzanie nieruchomościami własnymi. Oprócz tego wykonuję również usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych, montaż kół z wyważaniem, jak również zakup opon. Usługi wykonuję tylko na rzecz firm i płatne są przelewem na podstawie faktur. Czy muszę posiadać kasę fiskalną?

Czy kradzież towarów wpływa na prawo do odliczenia VAT

Pytanie: Pytanie: W trakcie transportu na terenie kraju miała miejsce kradzież a przy odbiorze towaru został sporządzony protokół i do magazynu dokumentem PZ wprowadzono pomniejszoną ilość. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT?