Zwolnienie z VAT dla usług konserwacji zabytków

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 października 2022
5aaa403ccadc676c96267f2c28596087084b10a1-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS potwierdził, że wykonywane przez podatniczkę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługi w zakresie konserwacji zabytków, podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem – zwolnieniu z VAT podlegają usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

W sprawie chodziło o usługi ściśle związane z kulturą. Podatniczka jest twórcą, artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki.

Wykonywane prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak i charakteryzują się wysokim stopniem zindywidualizowania obiektów zabytkowych. W każdym obiekcie koncepcja artystyczna, konserwatorska i technologiczna jest inna, stąd jest własnością intelektualną oraz artystyczną wykonawcy.

Czytaj także:

Projekt konserwacji oparty na szerokich badaniach konserwatorskich wraz z dokumentacją powykonawczą jest zaś chroniony prawami autorskimi. Nadto, po otrzymaniu honorarium za wykonane prace, prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.

Zatem w przypadku gdy podatniczka świadczy usługi w zakresie konserwacji zabytków, które mają charakter twórczy, działając jako indywidualny twórca, może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja Dyrektora KIS z 30 sierpnia 2022 r., 0114-KDIP4-2.4012.352.2022.1.MC

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej