Czy udostępnianie tzw. dmuchańców, trampolin i kul wodnych podczas festynów, należy ewidencjonować na kasie fiskalnej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 listopada 2022
9f5817684a209ad196828c57b347f2a2493290fe-xlarge

Czy działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie udostępniania urządzeń (tzw. dmuchańce, urządzenia do gier itp.), podczas imprez plenerowych (doraźnych), takich jak festyny, pikniki czy targi, to usługi wymagające posiadania kasy fiskalnej?

Jak wynika z rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się do wymienionych w nim usług, w tym m.in.:

  • kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
  • związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

Podatnik miał wątpliwość, czy jego działalność, polegająca na świadczeniu usług w zakresie udostępniania samych urządzeń podczas imprez plenerowych (doraźnych), takich jak festyny, pikniki, czy targi, stanowi „usługi wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki na dyskoteki, sale taneczne”, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. 1 rozporządzenia, w związku z tym czy będzie on zobligowany do posiadania kasy fiskalnej czy też będzie wobec niego znajdowało zastosowanie zwolnienie od używania tej kasy.

Pierwsza interpretacja, tj. z 2018 roku, była niekorzystna. Jednak dyrektor KIS musiał uwzględnić wyrok WSA w Szczecinie z 18 października 2018 r. (sygn. akt I SA/Sz 625/18) oraz wyrok NSA z 25 maja 2022 r. (sygn. akt I FSK 169/19).

W sprawie chodziło o to, że usługi świadczone na rzecz osób fizycznych polegają w dużej mierze na udostępnianiu urządzeń podczas imprez doraźnych takich jak festyny, pikniki czy targi. W swojej ofercie podatnik posiadał np. siłomierze kopacz, symulator rodeo, trampolinę, eurobungee czy kule wodne.

Podczas danej imprezy rozkładane są dmuchane, zjeżdżalnie, urządzenia do rywalizacji, jak też i inne atrakcje, za które uczestnicy (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) płacą ustaloną cenę za możliwość skorzystania z danego urządzenia w odpowiednim przedziale czasowym.

Możliwe są sytuacje, że na dany festyn bądź imprezę plenerową jedzie wyłącznie jedno urządzenie dmuchane, z uwagi np. na ograniczoną powierzchnię, na której można ustawić tego typu atrakcję. Zdarzają się też przypadki, że rozstawionych jest więcej atrakcji. Podatnik nie posiada stałego terenu, który przeznaczałby na udostępnianie atrakcji zainteresowanym podczas imprez plenerowych. Teren udostępnia więc organizator danej imprezy plenerowej.

Nadto zazwyczaj każda osoba może wejść na teren, na którym wystawione są urządzenia podatnika, bo teren ten nie jest w żaden sposób ogrodzony. Opłata jest zaś wnoszona przez te osoby, które chcą faktycznie z danej atrakcji skorzystać. Może się jednakże zdarzyć, że opłata będzie zarówno za wejście na imprezę plenerową, organizowaną przykładowo na terenie zamkniętym, jak i za skorzystanie z atrakcji.

Opłata za wstęp na imprezę jest pobierana przez inny podmiot, a od umowy z organizatorem imprezy zależeć będzie, czy podatnik będzie pobierał opłaty za udostępnianie atrakcji od osób fizycznych, czy też otrzyma wynagrodzenie za obsługę imprezy (a korzystanie z atrakcji na imprezie „zamkniętej” będzie dla uczestników darmowe).

Podatnik przekonywał, że świadczone usługi nie stanowią „usług wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki na dyskoteki, sale taneczne”. Wykonując działalność, o której mowa powyżej – podatnik nie prowadzi bowiem ani parku rozrywki, ani wesołego miasteczka.

Sam fakt udostępniania przez podatnika przedmiotowych urządzeń za opłatą gotówkową wnoszoną przez osoby zainteresowane skorzystaniem z nich, nie przesądza, że świadczy on usługi w zakresie sprzedaży biletów wstępu do parku rozrywki. Również udostępniany przez podatnika sprzęt nie wpisuje się w zakres pojęcia „wesołe miasteczko”, zgodnie z którym jest to teren z urządzeniami rozrywkowymi takimi jak karuzele, strzelnice, kolejki.

Reasumując, działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie udostępniania urządzeń (tzw. dmuchańce, urządzenia do gier itp.) podczas imprez plenerowych (doraźnych), takich jak festyny, pikniki, czy targi, nie stanowi „usług wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki na dyskoteki, sale taneczne”, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. 1 rozporządzenia, w związku z tym podatnik nie będzie zobligowany do posiadania kasy fiskalnej, jeśli będzie wobec niego znajdowało zastosowanie zwolnienie od używania tej kasy.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 30 września 2022 r., 0115-KDIT1-1.4012.338.2018.12.S.JG.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej