Od 1 kwietnia 2023 r. tymczasowy mechanizm reverse charge

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 marca 2023
reverse charge

Od 1 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające tymczasowy system stosowania mechanizmu reverse chargé  dla niektórych krajowych czynności. System ten będzie stosowany czasowo do 28 lutego 2025 r. i będą nim objęte czynności w odniesieniu, do których obowiązek podatkowy powstanie w tym okresie.

Omawiany tymczasowy system stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia będzie stosowany w przypadku dokonywania trzech rodzajów czynności podlegających opodatkowaniu. Są to:

  1. dostawy gazu w systemie gazowym,
  2. dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, oraz
  3. świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1092 ze zm.).

Warunki stosowania tymczasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia

Tymczasowy system stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie, jeżeli łącznie spełnionych będzie pięć (w przypadku dostaw gazu i energii elektrycznej) lub cztery (w przypadku świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych) warunki. Przedstawia to poniższa tabela.

Warunki stosowania tymczasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia

Lp.

Warunek

1.

Dokonywana jest dostawa gazu w systemie gazowym lub dostawa energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym albo świadczona jest usługa w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

2.

Nabywcą lub usługobiorcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT

3.

Główna działalność nabywcy w odniesieniu do nabywania gazu lub energii elektrycznej polega na ich odprzedaży i jego własne zużycie tych towarów jest nieznaczne (warunek ten nie dotyczy świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych).

4.

Dostawa tych towarów lub świadczenie tych usług są dokonywane w ramach transakcji zawartej bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na:
a)giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych,
b)         rynku regulowanym lub OTF w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

5.

Dostawcą lub usługodawcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku w ramach tzw. zwolnienia podmiotowego.

Określony przy tym zostanie przykładowy katalog podatników uważanych na potrzeby omawianych przepisów za nabywców lub usługobiorców. Więcej na ten temat dowiesz się z 204 numeru magazynu „Doradca VAT”.

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej