Czy gmina udostępniając przewoźnikom przystanki komunikacyjne staje się podatnikiem VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 czerwca 2021
autobus

Z jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektora KIS wynika, że gmina w związku z odpłatnym udostępnianiem przewoźnikom przystanków komunikacyjnych działa jako organ władzy publicznej i w tym zakresie wyłączona jest z kategorii podatników VAT.

W świetle ustawy o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, przy czym zadania własne obejmują m.in. sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego oraz lokalnego transportu zbiorowego.

Rada Gminy podjęta uchwałę w sprawie stawki opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina. Uchwałę tę podjęto na podstawie przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Opłaty stanowią dochód właściwej jednostki samorządu terytorialnego, zaś dodatkowo są przeznaczane na utrzymanie przystanków komunikacyjnych oraz dworców, jak również realizację zadań związanych z ruchem drogowym, transportem czy infrastrukturą drogową.

Jeśli chodzi o dokumentowanie powyższych opłat, to nie znajdą tu zastosowania przepisy art. 106b ustawy o VAT, tj. dotyczące faktur. Dochody te mogą być więc dokumentowane innymi dokumentami księgowymi, np. notami księgowymi.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 28 kwietnia 2021 r., 0111-KDIB3-2.4012.44.2021.2.AR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej