Zdaniem fiskusa refakturowanie pakietów medycznych niekoniecznie z kasą fiskalną

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 lutego 2021
Zmiany w kasach fiskalnych

Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak zamierza dodatkowo sprzedawać we własnym imieniu swoim klientom – osobom fizycznym – pakiety medyczne, w ramach których, za miesięczną opłatą, zostanie im zapewniona opieka medyczna w określonym zakresie w okresie obowiązywania umowy. Pakiety medyczne mają obejmować szereg usług medycznych świadczonych na odległość za pomocą platformy konsultacji medycznych.

Organ podatkowy przypomniał, że w przypadku, gdy podmiot „pośredniczy” pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługę, a jej odbiorcą, przyjmuje się, że podmiot ten działa tak jakby sam wcześniej nabył taką usługę, a następnie ją wyświadczył, co sprawia, że opodatkowaniu podlegają wszystkie etapy w świadczeniu usług, łącznie z tym, w którym nie wykonuje się czynności faktycznych. Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.

Przy czym w myśl § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia dotyczącego zwolnień z kas – zwolnień (podmiotowych, przedmiotowych) nie stosuje się w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Z drugiej strony – spółka tylko odsprzedaje pakiety medyczne, jednak nie jest on lekarzem (lekarzem dentystą). Oznacza to więc, że wyłączenie wskazane w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia nie dotyczy podatnika „refakturującego”.

Istotne jest zaś dodatkowo to, iż zapłata za pakiet medyczny będzie następować na rachunek bankowy spółki, a z ewidencji i dokumentów potwierdzających uregulowanie należności będzie jednoznacznie wynikało, że dokonana zapłata dotyczy nabycia przez konkretną osobę pakietu medycznego.

Tym samym, ostatecznie podatnik ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, aczkolwiek muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

  • zapłata za wykonane świadczenie w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 11 grudnia 2020 r. nr 0112-KDIL3.4012.588.2020.2.LS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej