Ponoszenie przez pełnomocnika opłat w imieniu i na rzecz klienta – brak wliczania do podstawy opodatkowania

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 maja 2021
pułapka na myszy z banknotem jako przynentą

Podatnik w ramach prowadzonej kancelarii wykonuje zawody m.in. radcy prawnego i doradcy podatkowego. W toku wykonywania tych zawodów powstają koszty, które klienci winni zapłacić organom administracji, sądom itp. podmiotom (np. opłata sądowa od pozwu, opłaty kancelaryjnej, opłaty skarbowej itp.).

Podatnik chciałby - w celu przyspieszenia biegu spraw i udostępnienia nowego narzędzia (Płatności Sądowe - https://oplaty.ms.gov.pl), w którym zapłacić można błyskawicznie - pobierać od klientów bezpośrednio pieniądze z przeznaczeniem na ww. opłaty i dokonywać tych opłat w imieniu klientów i nie naliczać im z tego tytułu VAT.

Przy czym podatnik otrzymywałby jedynie zwrot opłat, bez doliczania marży od tej czynności.  Organ interpretacyjny potwierdził, że stosownie do art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Podstawowym warunkiem zastosowania tej zasady jest działanie podatnika w imieniu i na rachunek nabywcy lub usługobiorcy. Jeśli zaś podatnik działa we własnym imieniu, to ów przepis nie znajdzie zastosowania. W takiej sytuacji wystąpi dostawa towaru lub świadczenie usług, gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług – i wówczas przyjmuje się, że podatnik ten sam nabył i wyświadczył te usługi.

Podatnik w analizowanej sprawie występuje de facto w roli pośrednika i otrzymany zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz zleceniodawcy nie wlicza się do podstawy opodatkowania VAT, gdyż nie jest on w istocie wynagrodzeniem za świadczenie usług (nie jest kwotą należną z tytułu sprzedaży). Jednak, żeby otrzymane od klientów środki pieniężne nie stanowiły w tej sytuacji podstawy opodatkowania podatkiem VAT, to podatnik powinien również dysponować dowodami dokumentującymi rzeczywiste kwoty poniesionych kosztów w imieniu i na rzecz swoich klientów.

 

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 kwietnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.853.2020.3.KO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej