Czy udostępnianie pracownikom strojów służbowych z logo będzie opodatkowane VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 kwietnia 2024
94b329ae5859e6933584fe68d868f1a3b4430e47-xlarge

W jednej z tegorocznych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie ubrań – strojów służbowych pracownikom nie będzie nosiło znamion zużycia na cele osobiste (prywatne) tych osób. Osoby te należą wprawdzie do kręgu podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, czyli pracowników, ale wykorzystanie ubrań – strojów służbowych z logo firmy, które spółka przekaże pracownikom, nie będą służyły celom prywatnym tych osób, ponieważ ich wykorzystanie związane będzie niewątpliwie z reklamą i promocją marki spółki i będzie miało użycie zasadniczo wyłącznie w godzinach pracy.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy służbowe ubrania przekazywane pracownikom, służą ich potrzebom osobistym?
  • Czy przekazując pracownikom służbowe ubrania, należy zapłacić VAT?

Udostępnienie ubrań – strojów służbowych z logo firmy umieszczonym na metce pracownikom jest niewątpliwie związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, bowiem ma służyć promowaniu przez pracowników ubrań z najnowszej kolekcji spółki. Co prawda logo będzie umieszczone na metce, a więc w miejscu niewidocznym dla klienta, jednak klient zauważy bez trudu, iż obsługa sklepu ubrana jest w stroje będące w bieżącej sprzedaży. Przy czym w realiach sprawy – sklepy spółki są nieduże (ilość asortymentu – również), zaś ubrania, które nosiliby pracownicy w czasie wykonywania pracy, będą spójne z bieżącą kolekcją, dostępną w sklepie.

Dodatkowo w ramach udostępnienia nie dochodzi do dostawy ubrań, ponieważ przez cały okres wyposażania pracowników pozostają one własnością spółki. Stąd czynności udostępnienia pracownikom (w tym zleceniobiorcom) ubrań – strojów służbowych, nie można uznać za czynność, która podlega opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Udostępniania ubrań (strojów służbowych) nie można też uznać za podlegające opodatkowaniu świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 stycznia 2024 r., 0114-KDIP1-1.4012.619.2023.ESZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej