Kiedy powstaje VAT od usługi parkingowej dokonanej za pomocą parkometru

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 czerwca 2022
rząd samochodów osobowych

Fiskus uznaje, że obowiązek podatkowy dla usługi parkingowej dokonanej za pośrednictwem parkometru, powstaje z chwilą wykonania usługi – czyli wedle zasady ogólnej. Chwilą wykonania usługi jest sprzedaż biletu (prawa skorzystania z usługi parkingowej).

Określenie dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy, jest istotne dla ustalenia okresu rozliczeniowego, w którym dana czynność ma być rozliczona w przypadku parkometrów, które ewidencjonują dzień sprzedaży.

Usługa parkingowa wykonana za pomocą parkometru

Zatem, skoro parkometry ewidencjonują dzień sprzedaży usługi parkingowej, to Gmina nie może przypisać całej sprzedaży biletów do ostatniego dnia danego miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż biletów. Sprzedaż biletu powinna być zatem przypisana do każdego dnia, w którym nastąpiła sprzedaż usługi parkingowej zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego.

Parkometr będzie rejestrował (ewidencjonował) dzień sprzedaży usługi parkingowej, stąd wydruk miesięczny z parkometru będzie właściwym dokumentem stanowiącym podstawę do prawidłowego udokumentowania obrotu i wprowadzenia do rejestru VAT, pod warunkiem, że będzie zawierał wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej.

Przeczytaj także:

Faktury wewnętrzne nadal dozwolone

Trzeba pamiętać, że w 2014 roku uchylono przepisy umożliwiające podatnikom dokumentowanie określonych nim czynności za pomocą faktur wewnętrznych, stąd podstawą do udokumentowania obrotu może być odpowiedni dowód, który te czynności będzie odzwierciedlać. Odejście od obowiązku dokumentowania pewnych czynności fakturami wewnętrznymi, oznacza możliwość prowadzenia przez podatnika dowolnej dokumentacji, która takie czynności będzie odzwierciedlać. Podatnicy nadal mogą wystawiać faktury wewnętrzne. Brak jest zatem przeszkód, aby ww. czynności były przez gminę rozliczane na podstawie faktury wewnętrznej lub innego dowodu księgowego, który będzie zawierał wszystkie wymagane przepisami dane.

Nadto w interpretacji poruszono aspekt zakresu prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących budowę rynku. Otóż budowa rynku spowoduje wykorzystanie go zarówno do czynności podlegających opodatkowaniu VAT (udostępnienia miejsca parkingowego będzie odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu), jak i do czynności niepodlegających VAT (pobieranie opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych).

W konsekwencji gmina realizuje projekt, który służyć ma zarówno działalności gospodarczej, jak i czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu VAT. Przy czym gmina nie ma możliwości przyporządkowania w całości lub części kwot podatku naliczonego (wynikającego z zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją inwestycji) do poszczególnych czynności. Zatem gminie nie będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących budowę rynku. Uprawnienie do odliczenia przysługiwałoby natomiast przy zastosowaniu prewspółczynnika.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 marca 2022 r.,0114-KDIP4-1.4012.725.2021.3.PS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej