Neutralizacja zanieczyszczeń gleby to usługa związana z nieruchomościami

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 sierpnia 2021
środki czystości, wiadro

W jednej z najnowszych interpretacji fiskus analizował przypadek polskiego podatnika, który nabywa usługę polegającą na desorpcji termicznej odwodnionych osadów dennych rejonu stawu. Celem wykonania tej usługi jest uzyskanie odpowiedniego efektu ekologicznego – neutralizacji zanieczyszczeń, tj. zmiany fizycznego stanu tej nieruchomości. Usługa będzie wykonana przez wyspecjalizowany podmiot mający siedzibę w Belgii, nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, który nie dokonał rejestracji w Polsce dla celów VAT. Jak fiskus nakazuje rozliczać tego typu usługi?

Organ uznał, że w opisanej sytuacji nabywana przez usługa desorpcji, będzie miała wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością, aby można było uznać ją za usługę związaną z nieruchomością, o czym mowa w art. 28e ustawy o VAT. W konsekwencji miejsce opodatkowania ww. usługi należy określić stosownie do brzmienia ww. przepisu, tj. w miejscu położenia tej nieruchomości – w rozpatrywanej sprawie na terytorium Polski.

Dyrektor KIS przyznał rację spółce, że usługa ta świadczona jest względem samej nieruchomości, którą bezsprzecznie da się zidentyfikować jako centralny element świadczenia, którego celem jest uzyskanie odpowiedniego efektu ekologicznego, tj. zmiana fizycznego stanu tej nieruchomości (stopnia jej zanieczyszczeń).

Skoro zaś podmiot świadczący usługę desorpcji jest podmiotem nieposiadającym siedziby ani stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej w Polsce i przy świadczeniu usługi związanej z nieruchomością, o której mowa w art. 28e - nie jest podmiotem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce, ani jako podatnik VAT czynny, ani jako podatnik VAT zwolniony, to polska spółka (nabywca) będzie występowała w roli podatnika z tytułu nabycia usług i będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tytułu desorpcji (importu usług).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 sierpnia 2021 r., 0113-KDIPT1-2.4012.373.2021.1.KW

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej