Przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę z o.o. – skutki w VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 kwietnia 2023
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Przedsiębiorca rozważa przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie dochodzi tu jednak do likwidacji działalności podmiotu przekształcanego, a jedynie do zmiany formy prawnej i kontynuacji działalności gospodarczej. Nie ma więc obowiązku spisu z natury. Nie wystąpi też obowiązek korekty podatku naliczonego.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji analizowano przypadek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca rozważa przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przekształcenia, spółka przejmie składniki majątku należące do przedsiębiorcy, służące mu przed przekształceniem do wykonywania działalności kantorowej.

Spółka będzie zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony, bo przedmiotem jej działalności będzie bowiem działalność w zakresie wymiany walut (zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Dyrektor KIS przypomniał przede wszystkim, że spółka przekształcona staje się następcą prawnym przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) – jest to więc przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia).

Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, bowiem nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa. Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czytaj także:

W tego typu sprawie w istocie nie mamy do czynienia z likwidacją jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności (przekształcenie). W wyniku powyższego spółce przekształconej przysługiwać będą wszelkie prawa przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (przedsiębiorcy przekształcanego).

Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie stanowić ani odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, ani odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ustawy. W konsekwencji przekształcenie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT, a zatem nie będzie miało miejsce zdarzenie, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Nie ma więc także (w tej konkretnej sprawie) znaczenia regulacja, że opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Spis z natury i obowiązek korekty podatku naliczonego

Innymi słowy – brak będzie obowiązku sporządzenia spisu z natury oraz brak obowiązku opodatkowania towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. W sprawie nie dochodzi bowiem do likwidacji działalności podmiotu przekształcanego, a jedynie do zmiany formy prawnej i kontynuacji działalności gospodarczej.  Nie wystąpi też obowiązek korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 90a oraz 91 ustawy o podatku VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 lutego 2023 r. nr0111-KDIB3-2.4012.890.2022.4.SR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej