Przekazanie środków z rachunku VAT

Dodano: 20 grudnia 2021

Specyfika podzielonej płatności polega na tym, że podatek VAT jest regulowany przez nabywcę na specjalny rachunek VAT. Środki pieniężne znajdujące się na rachunku VAT nie są środkami w odniesieniu do których podatnik ma swobodę decydowania o tym na co je wydatkuje. Środki te mogą być przeznaczone w zasadzie wyłącznie na zapłatę podatku VAT. Szczegółowe zasady dotyczące czynności, które mogą obciążać rachunek VAT zawarte zostały w treści zmienianych przepisów prawa bankowego.

Przesunięcie środków z rachunku VAT

W związku z takimi ograniczonymi możliwościami posługiwania się przez podatnika środkami finansowymi zgromadzonymi na rachunku VAT ustawodawca przewidział procedurę zgodnie z którą podatnik będzie miał prawo przekazać środki zgromadzone na rachunku VAT na inne cele. Aby to zrobić środki te musza zostać przekazane na „normalny” rachunek bankowy podatnika. Przekazanie środków z rachunku VAT na „normalny” rachunek realizowane jest za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a procedura przekazania trwa 60 dni, czyli tyle ile standardowy zwrot VAT.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego wydaje, w drodze postanowienia, zgodę na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek bankowy albo rachunek w SKOK, dla których jest prowadzony ten rachunek VAT. We wniosku o przekazanie środków podatnik określa wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT, jaka ma zostać przekazana. Postanowienie o przekazaniu środków wydawane jest w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku. W organ podatkowy wskazuje wysokość środków, jaka ma zostać przekazana. Informacja o postanowieniu o przekazaniu środków przekazywana jest bankowi albo SKOK, które prowadzą rachunek VAT.

Informacja przekazywana jest przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej.  Informacja zawiera dane niezbędne do realizacji postanowienia, w tym:

1) numer rachunku VAT;

2) numer rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej;

3) wysokość przekazywanych środków.

Odmowa przesunięcia środków z rachunku VAT

Niestety przepisy nie wprowadzają zasady, że organ podatkowy ma obowiązek wydać zgodę na przekazanie środków z rachunku VAT na „normalny” rachunek bankowy podatnika. Przepisy wskazują natomiast wiele przypadków, w których naczelnik urzędu skarbowego ma prawo odmówić zgody na przekazanie środków. Odmowa wydania zgody następuje w drodze decyzji. Odmowa wyrażenia zgody jest więc dokonywana w formie, która pozwala podatnikowi na wniesienie odpowiednich środków zaskarżenia.

Odmowa wydania zgody może nastąpić w następujących, wymienionych w ustawie przypadkach:

1) w przypadku posiadania przez podatnika zaległości podatkowej w podatku – w wysokości odpowiadającej zaległości podatkowej w podatku wraz z odsetkami za zwłokę, istniejącej na dzień wydania decyzji;

2) w przypadku, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że:

a) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku nie zostanie wykonane, w szczególności, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań z tytułu podatku lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję zobowiązań z tytułu podatku, lub

b) wystąpi zaległość podatkowa w podatku lub zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Odrębna regulacja dotycząca dysponowania środkami na rachunku VAT dotyczy jednostek budżetowych. Jednostki te mają prawo dysponować środkami na rachunku zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Trzeba pamiętać, że podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, oraz podatnicy nabywający te towary lub usługi są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe, lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, prowadzone w walucie polskiej.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej