Czy sprzedaż pojazdów używanych i wraków może być rozliczana w procedurze marży

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 21 lutego 2024
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży pojazdów używanych i wraków, może w ramach tej działalności stosować procedurę marży? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w orzeczeniu TSUE w sprawie C-365/22.

Sprawa, która trafiła do TSUE, dotyczyła podatnika który nabywał od zakładów ubezpieczeń pojazdy wycofane z eksploatacji (m.in. po szkodzie całkowitej) i odsprzedawał je osobom trzecim jako wraki lub „na części”.

Trybunał uznał, iż pojazdy samochodowe wycofane definitywnie z eksploatacji, które zostały nabyte przez przedsiębiorstwo od osób, o których mowa w art. 314 dyrektywy VAT (czyli m.in. od nie podatników), przeznaczone do sprzedaży „na części”, przy czym części te nie zostały wymontowane, stanowią towary używane w rozumieniu art. 311 ust. 1 pkt 1 rzeczonej dyrektywy, jeżeli:

- po pierwsze, zawierają nadal części, które zachowały funkcjonalności, jakie posiadały w stanie nowym, tak aby mogły być ponownie używane w aktualnym stanie lub po naprawie,
- po drugie, ustalono, że pojazdy te pozostały w obiegu gospodarczym, w którym się znajdowały ze względu na tego rodzaju ponowne użycie części.

Czytaj także:

Trybunał powołał się na swój wcześniejszy wyrok C-471/15, w którym orzekł, że pojęcie „towary używane”, zawarte w art. 311 ust. 1 pkt 1 dyrektywy VAT, nie wyklucza z tego pojęcia rzeczowego majątku ruchomego nadającego się do dalszego użytku w aktualnym stanie lub po naprawie, który pochodzi z innego towaru, w którym był on wmontowany jako część jego struktury.

Okoliczność, że dany towar będący składnikiem innego towaru zostanie od niego odłączony, nie podważa zaś kwalifikacji tego odłączonego towaru jako „towaru używanego”, o ile może on zostać ponownie użyty „w aktualnym stanie lub po naprawie”. Przy czym kwalifikacja towaru jako „towaru używanego” wymaga jedynie, by towar zachował funkcje, którymi dysponował w stanie nowości i aby mógł być w związku z tym w dalszym ciągu używany w obecnym stanie lub po naprawie.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok TSUE z 17 maja 2023 r. w sprawie C-365/22

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej