Jak najkorzystniej wykupić samochód, żeby móc użytkować go prywatnie

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 19 kwietnia 2024
kluczyki do samochodu

Załóżmy, że podatnik ma samochód osobowy w leasingu operacyjnym, dla celów mieszanych. Chciałby go wykupić i użytkować prywatnie. Jak zrobić to najkorzystniej? 

Wykupienie auta do majątku prywatnego nie będzie rodziło obowiązku zapłaty podatku. Ewentualnie może wystąpić przychód z działalności gospodarczej, jeśli samochód zostanie sprzedany przed upływem 6 lat od jego wycofania z działalności gospodarczej.

Wykupienie samochodu z leasingu operacyjnego bezpośrednio do majątku prywatnego nie spowoduje konsekwencji podatkowych na gruncie PIT. Nie powstanie bowiem przychód, ani też nie będzie mógł pan zaliczyć wydatków do jego nabycie do kosztów podatkowych, gdyż samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Natomiast późniejsza sprzedaż auta wykupionego z leasingu operacyjnego może skutkować powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, jeśli sprzedaż nastąpi w okresie 6 lat od jego wycofania z działalności gospodarczej.

Nieodpłatne przeniesienie składnika majątkowego z majątku przedsiębiorstwa do majątku prywatnego jest opodatkowane VAT, jeśli przy nabyciu bądź wytworzenia tego składnika podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Prawo takie przysługuje, jeśli nabyty towar, w tym przypadku samochód osobowy, ma być wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT. Z racji tego, że w ogóle nie zamierza pan wykorzystywać auta do działalności gospodarczej po jego wykupieniu, to nie będzie pan mógł odliczyć VAT naliczonego z faktury wykupu. Tym samym przeniesienia auta do majątku prywatnego nie będzie opodatkowane VAT.

Autor:

Jakub Rychlik

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej