Procedura VAT marża dla sprzedaży pojazdu kolekcjonerskiego uprzednio zaimportowanego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 23 listopada 2022
kluczyki do samochodu

Zdaniem fiskusa przepisy o procedurze marży mogą mieć również zastosowanie do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika. Sprawdź szczegóły.

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że zamierza zakupić w USA pojazd kolekcjonerski w ramach prowadzonej działalności od osoby fizycznej w USA lub podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w USA. Następnie zaimportuje go Państwo do Polski, gdzie na terytorium Polski dokona się odprawa celna na kod 9705 na podstawie opinii technicznej biegłego rzeczoznawcy stwierdzającego kolekcjonerski charakter pojazdu.

Pojazd kolekcjonerski będzie zakupiony w celu dalszej odsprzedaży (czyli jako towar handlowy). Pojazd kolekcjonerski nabywany jest od osoby fizycznej w USA w oparciu o umowę kupna „Bill of Sale”, na której występuje jedynie przedmiot zakupu, data nabycia oraz kwota do zapłaty bez żadnych wyróżnionych podatków lub rozbić kwotowych. Podobnie w przypadku, gdy pojazd kolekcjonerski nabywany jest od osoby prowadzącej działalność gospodarczą – pojazd kupowany jest za pomocą rachunku (Invoice), gdzie widnieje jedynie kwota do zapłaty, data oraz krótki opis przedmiotu nabycia np. nr VIN, model i marka pojazdu.

Dyrektor KIS wyjaśnił że:

- przepisy o procedurze marży mogą mieć również zastosowanie do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika,

- kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu tego importu,

- zasady powyższe stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania (marża) przed dokonaniem dostawy, zaś zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego; po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 14 października 2022 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.373.2022.2.AMA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej