SLIM VAT 2: Korekta wsteczna podatku naliczonego – uwaga na ważny przepis przejściowy

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 października 2021
SLIM VAT 2

Zdarza się, że podatnik zapomniał ująć jakąś fakturę zakupową w rozliczeniu, czasem nawet fakturę sprzed kilku lat. Może on więc dokonać jej rozliczenia przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Załóżmy, że podatnik nabył usługę wykonaną w sierpniu 2018 r., a fakturę otrzymał we wrześniu 2018 r. Zapomniał jednak wykazać ją w ówczesnej deklaracji VAT-7. Może zatem cofnąć się do rozliczenia za wrzesień 2018 r. i wykazać tam „zapomnianą” fakturę zakupową. 

Artykuł  86 ust. 13 ustawy o VAT przed zmianą stwierdzał, iż: „(…) Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a”.

Natomiast art. 86 ust. 13 ustawy o VAT po zmianie stwierdza, iż „(…) Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

- nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego”.

Zatem w razie przekroczenia okresu ujmowania faktury zakupowej "na bieżąco", podatnik ma możliwość skorygowania deklaracji podatkowej nie tylko za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, ale ewentualnie za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – przypadających bezpośrednio po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zmiana ta jest pewnym uproszczeniem rozliczeń i może prowadzić do zmniejszenia liczby obowiązków w zakresie liczby składanych korekt deklaracji.

Podatnik w listopadzie 2022 r. spostrzegł się, że zapomniał wykazać faktury zakupowe ze stycznia, lutego i marca 2022 r. Wystarczy mu zatem korekta marca 2022 r., czyli bez potrzeby składania 3 korekt.

Trzeba jednak uważać na to, że nowelizacja weszła w życie z dniem 1 października 2021 r. I tu wiele wyjaśnia przepis przejściowy. Mówi on, że w przypadku, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosuje się zasady dotychczasowe.

Zatem jeśli prawo do odliczenia powstało przykładowo we wrześniu 2021 r. – podatnik może dokonać korekty rozliczenia tylko za wrzesień 2021 r. Chyba że spostrzeże (w tym konkretnym przykładzie z fakturą zakupową otrzymaną we wrześniu 2021 r.) błąd np. w 20 stycznia 2022 roku. Wtedy to (zob. art. 86 ust. 11 ustawy o VAT) mógłby wykazać fakturę w deklaracji (JPK) za grudzień 2021 r. „na bieżąco”. Jest to ważny przepis przejściowy, o którym trzeba będzie pamiętać niestety aż do 2025 roku.  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej