Ponowna płatność z wykorzystaniem MPP a zaliczenia do kosztów wydatków związanych z wytworzeniem środków trwałych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 marca 2023
bd447281081a035187cc4bae686fc1e8e89c030c-xlarge

Czy dokonanie ponownej płatności z wykorzystaniem MPP daje prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z wytworzeniem środków trwałych?

Podatnik wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

- płatności dokonane przez spółkę na rzecz kontrahenta mogły zostać ponownie dokonane (w świetle art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) z wykorzystaniem mechanizmu dokładnie opisanego we wniosku, tj. czy płatności dokonane pierwotnie bez obligatoryjnego zastosowania mechanizmu podzielonej płatności mogły zostać zwrócone przez kontrahenta spółce i ponownie zapłacone przez nią (z wykorzystaniem środków otrzymanych od kontrahenta) z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności,

- odpisy amortyzacyjne, które będą naliczane za przyszłe okresy, będą stanowiły w całości koszt uzyskania przychodu w związku z ponownymi płatnościami dokonywanymi z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Spółka w 2021 roku realizowała inwestycję, która stanowiła środki trwałe w budowie. Wskutek zidentyfikowania błędnych rozliczeń płatności podjęto decyzję o skorygowaniu błędnych płatności, by zapobiec negatywnym konsekwencjom, w tym w kontekście uznawania tych wydatków za koszty podatkowe.

Ponowna płatność z wykorzystaniem MPP

Stąd spółka uzgodniła z kontrahentem zwrot wartości VAT zapłaconego w przeszłości bez wykorzystania podzielonej płatności i dokonała ponownej płatności VAT zgodnie z wytycznymi wynikającymi z ustawy o VAT. Działania spółki stanowiła więc pewną „korektę” pierwotnej, błędnej płatności (czyli bez MPP). Stąd ponowny przelew kwoty VAT wykazanej na otrzymanej od kontrahenta fakturze byłby dokonany na rachunek VAT.

Dyrektor KIS potwierdził, że dokonanie ponownej płatności na rzecz kontrahenta z wykorzystaniem MPP skutkuje możliwością zaliczenia przez spółkę do kosztów podatkowych wydatków związanych z wytworzeniem środków trwałych bez konieczności stosowania ograniczenia wynikającego z art. 15d ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 15d ust. 3 ustawy o CIT.

Zatem wskazane postępowanie w efekcie wyłączy możliwość zastosowania art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT do przyszłych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych.

Jednocześnie po dokonaniu przez spółkę płatności z zastosowaniem MPP – będzie ona uprawniona będzie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wytworzonych środków trwałych, z uwzględnieniem uprzednio błędnie opłaconych na rzecz kontrahenta faktur (po wyłączeniu wartości VAT w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT).

Zatem odpisy amortyzacyjne, które będą naliczane za przyszłe okresy, będą stanowiły w całości koszt uzyskania przychodu w związku z ponownymi płatnościami dokonywanymi z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 11 stycznia 2023 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.801.2022.1.AK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej