Spółka komunalna nie zawsze jako podatnik VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 marca 2021
5aaa403ccadc676c96267f2c28596087084b10a1-xlarge

Spółka komunalna wykonując w ramach powierzone jej zadania organu władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku VAT – tak orzekł niedawno WSA w Łodzi (i nie jest to wyrok odosobniony – zob. przykładowo orzeczenia NSA z 16 lipca 2019 r., I FSK 587/17 oraz z 22 lipca 2020 r., I FSK 1366/17).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jednak zdaniem WSA w Łodzi, okoliczność, iż dany podmiot posiada na podstawie właściwego prawa krajowego prerogatywy władztwa publicznego, nie ma decydującego znaczenia dla celów powyższego wyłączenia, co potwierdza m.in. orzecznictwo TSUE.

Sprawa dotyczyła Spółki, której celem jest realizacja na rzecz Województwa zadania polegającego na wspieraniu i promowaniu rozwoju Województwa, poprzez wprowadzenie na rynek regionalny instrumentów finansowych asygnowanych na realizację celów polityki rozwoju Województwa, w tym na kreowanie aktywności podmiotów gospodarczych oraz zarządzanie środkami finansowymi w obszarze wsparcia rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie województwa w szczególności poprzez ułatwianie dostępu do finansowania. Jedynym wspólnikiem Spółki jest Województwo. W Spółce powołano radę nadzorczą. Spółka jest więc spółką celową - powołaną wyłącznie do realizacji powyższego zadania, wykonywanego na podstawie umowy.

Sąd podniósł też m.in., że Spółka działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty i w zakresie tych zadań nie występuje rynek konkurencyjny.

Reasumując, nie można podważać możliwości uznania spółki prawa handlowego, której jedynym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego, za podmiot prawa publicznego.

Istotę i podsumowanie zagadnienia mogą stanowić następujące tezy uzasadnienia wyroku: 

  • Po pierwsze, jedynym udziałowcem skarżącej spółki jest województwo.
  • Po drugie, spółka na podstawie umowy będzie realizować zadania własne województwa służące zaspokajaniu potrzeb społecznych na jego obszarze.
  • Po trzecie, zadania powierzone na podstawie umowy są jedynymi zadaniami spółki.
  • Po czwarte, zadaniem spółki nie będzie maksymalizacja zysku, lecz legalne, rzetelne i gospodarne zarządzanie środkami finansowymi, w celu osiągnięcia najwyższej jakości w efektywnym wspieraniu aktywności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wspomaganiu rozwoju obszarów miejskich.
  • Po piąte, spółka nie jest podmiotem biorącym udział w wolnej grze rynkowej, a więc celem której nie jest maksymalizacja zysku z prowadzonej działalności.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Łodzi z 26 stycznia 2021 r., I SA/Łd 525/20

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej