Faktura zaliczkowa wystawiona za wcześnie to nie faktura pusta

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 marca 2021
adf1b6ffb73604b3f561ee91bd28754dcd58ce33-xlarge

Nierzadko w praktyce handlowej zaistnieć może sytuacja, w której zapłata zaliczki nastąpi po upływie 30 dni od wystawienia przez dostawcę faktury odnoszącej się do tej zapłaty. Wątpliwości takie miał m.in. podatnik, który zwrócił się o interpretację. Jego zdaniem, faktura taka jest dotknięta pewną wadliwością, ale nie jest nierzetelna i nie pozbawia spółki prawa do odliczenia wykazanego na niej podatku, jeśli spełnione zostaną ogólne przesłanki związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

Dyrektor KIS uznał stanowisko skarżącej za nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki. Natomiast za prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zaliczki.

Zdaniem organu podatkowego faktura wystawiona za wcześnie i nieskorygowana jest fakturą "pustą" i w świetle art. 88 ust. 3a pkt 4a ustawy o VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej z naruszeniem art. 106i ust. 7 ustawy (przepis o terminach wystawiania faktur).

Sąd uchylił tę interpretację, przypominając, że prawo do odliczenia powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku faktur zaliczkowych obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania płatności. Obowiązek podatkowy jest więc związany z otrzymaniem zaliczki i jest niezależny od wystawienia faktury. Faktura z żądaniem zapłaty zaliczki (wystawiona przed otrzymaniem zaliczki) daje prawo podatnikowi, dla którego została wystawiona, do odliczenia podatku naliczonego, ale nie w momencie jej otrzymania, lecz w momencie dokonania zapłaty zaliczki. Tak więc podatnik, który otrzymał taką fakturę, może dokonać odliczenia wynikającego z niej podatku w rozliczaniu za miesiąc uiszczenia takiej zaliczki.

Sąd dodał, że „(…) Ponadto art. 108 ustawy o VAT ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy dochodzi do realnego uszczuplenia zobowiązania podatkowego, dochodów Skarbu Państwa i dotyczy transakcji fikcyjnych. Natomiast wystawienie faktury wcześniej niż 30 dni przed datą zapłaty zaliczki nie powoduje ryzyka uszczuplenia należności publicznoprawnych, ponieważ dopóki u sprzedawcy nie powstanie obowiązek podatkowy, czyli nie otrzyma on zaliczki, to spółka nie odliczy VAT naliczonego z takiej faktury. W tej sytuacji wystawca faktury nie ma obowiązku na podstawie art. 108 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, płacić podatku wynikającego z – jak się później okazało - przedwcześnie wystawionej faktury”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Poznaniu z 28 stycznia 2021 r. sygn. akt I SA/Po 410/20

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej