Koronawirus: Uwaga, w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok należy odnieść się do epidemii

Sprawozdanie finansowe odzwierciedla obraz sytuacji majątkowej i finansowej na koniec 2019 roku. Ale ustawa o rachunkowości, podobnie jak MSR, nakazuje również ująć zdarzenia po dniu bilansowym. Takim zdarzeniem jest koronawirus, epidemia wpływa bowiem na jednostkę i tym samym na jej sprawozdanie finansowe.

Zobacz, jak w związku z Tarczą Antykryzysową zmieniły się terminy realizacji obowiązków podatkowych

W związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone rozwiązania w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tej pandemii na gospodarkę. Rozwiązania te polegały m.in. na przesunięciu w czasie terminów realizacji obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców.

Koronawirus: Sprawdź, z jakich ulg w spłacie VAT już dziś możesz skorzystać

 Obostrzenia związane z szerząca się epidemią koronawirusa spowodowały kłopoty dla wielu przedsiębiorców. Nakazy zamknięcia niektórych sklepów i ograniczenia innych działalności oraz zalecane pozostanie/praca w domu, spowodowały szybko narastające straty także tych przedsiębiorców, którzy formalnie mogą normalnie działać. Zanim regulacje wchodzące w skład pakietów antykryzysowych zostaną praktycznie wprowadzone w życie, podatnicy i płatnicy mogą i powinni korzystać z dotychczas istniejących instytucji, które mogą pomóc przetrwać ten trudny okres. Dotyczą one zarówno VAT jak i podatków dochodowych.  

Uwaga: już jest interpretacja ogólna w sprawie VAT na usługi przechowywania instrumentów finansowych

Księgowi od lat zastanawiają się, jaką stawą VAT opodatkować świadczenie usług przechowywania instrumentów finansowych. Wyjaśnienie tego zagadnienia znajdziemy w najnowszej interpretacji ogólnej ministra finansów. Sprawdź szczegóły i poznaj komentarz eksperta.

Już wiadomo, jaką stawką VAT objąć usługi obsługi wartości pieniężnych

Od lat istnieją wątpliwości, co do wysokości VAT z tytułu świadczenia szeroko rozumianych usług obsługi (obróbki) wartości pieniężnych. W związku z tym minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj szczegóły.

Czy wszystkie usługi ubezpieczeniowe podlegają VAT

Jak obecnie należy rozliczać usługi pomocnicze i pośrednictwa do usług finansowych? Sprawdź to!