Zastosowanie zwolnienia z VAT dla czynności wystawiania zaświadczeń, opinii bankowych i opinii audytorskich

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 grudnia 2023
Młoda księgowa w tle jej komputer

W praktyce często powstaje problem, czy określone czynności świadczone przez podmioty z branży finansowej, mogą podlegać zwolnieniu tak jak typowe usługi finansowe (np. kredyty, pożyczki itp.). Sprawdźmy najnowsze stanowisko fiskusa.

I tak – we wniosku o interpretację podano, że bank wystawia odpłatnie dokumenty zawierające określone informacje. Do dokumentów tych należą np.:

- zaświadczenie stwierdzające, iż bank prowadzi dla klienta rachunek bankowy, a także wskazujące dodatkowe informacje o ww. rachunku, w szczególności, wysokość salda na tym rachunku („Zaświadczenie”);

- dokument zawierający informacje o usługach Spółki, z których korzysta klient, w tym o rachunkach bankowych, kredytach bankowych, gwarancjach bankowych, akredytywach, operacjach wekslowych, poręczeniach („Opinia bankowa”);

- dokument zawierający informacje o usługach Spółki, z których korzysta klient, w tym rachunkach bankowych, kredytach bankowych, gwarancjach bankowych, rachunkach papierów wartościowych, papierach wartościowych wyemitowanych przez klienta za pośrednictwem Spółki („Opinia audytorska”).

Organ podatkowy, uwzględniając jednak wyroki (WSA i NSA), uznał że skoro bank świadczy na rzecz swoich klientów usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38- 41 ustawy o VAT, to czynności wystawiania zaświadczeń, opinii bankowych i opinii audytorskich są również zwolnione od podatku jako zależne i nierozerwalnie związane z usługami głównymi.

Chodziło bowiem o to, że wydawanie tych dokumentów byłoby pozbawione ekonomicznego sensu, a przede wszystkim niemożliwe, gdyby podatnik nie świadczył na rzecz klientów wnoszących o ich wydanie, usług wchodzących w zakres art. 43 ust. 1 pkt 38-41 ustawy o VAT (usługi zwolnione przedmiotowo z VAT).

Zwrócono uwagę m.in. na ten aspekt, że z punktu widzenia klienta, często sam fakt posiadania rachunku bankowego, czy korzystania z innej usług oferowanej przez bank jest niewystarczający i dopiero wydawanie zaświadczenia czy opinii pozwala na pełne wykorzystanie nabywanych usług bankowych. Dlatego też niewątpliwą cechą charakterystyczną zaświadczeń czy opinii jest umożliwienie jak najlepszego skorzystania z usługi głównej oferowanej przez bank.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS 25 września 2023 r. nr 0114-KDIP4.4012.869.2018.8.DP

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej