Zwolnienie z VAT dla usług badań laboratoryjnych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 21 sierpnia 2023
f09159ad4a336fbc28ae239a79f10974dae26636-xlarge

Fiskus przypomniał, iż zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Są nimi także usługi  badania kondycji układu pokarmowego pacjenta.

Podatnik wnioskujący o interpretację argumentował, że:

- głównym celem badania jest szczegółowa ocena kondycji układu pokarmowego danej osoby,

- skutkiem wykonania usług jest sporządzenie raportu wynikowego, który zawiera informacje co do udziału konkretnych grup bakteryjnych w mikrobiomie badanej osoby wyselekcjonowanych na podstawie ich wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka; w szczególności raport informuje badaną osobę o udziale patogennych grup bakterii,

- w razie potrzeby ów raport wynikowy przedstawia zalecenia żywieniowe sformułowane względem danej osoby w oparciu o przekazane przez nią w ankiecie dane, jak również informacje o stanie mikrobioty jelitowej uzyskane w ramach badania.

Usługi badań laboratoryjnych do celów diagnostycznych

Badania służą celom diagnostycznym, o których mowa w orzecznictwie TSUE i stąd powinny podlegać zwolnieniu z VAT. Jednocześnie, bez znaczenia dla oceny w tym zakresie pozostaje to, czy osoby korzystające z badań (będące adresatami usług) cierpią na jakąkolwiek chorobę lub anomalię zdrowotną. Okoliczność ta nie powinna negatywnie wpływać na możliwość stosowania zwolnienia z VAT w zakresie świadczeń opieki medycznej uregulowanego w Dyrektywie VAT.

Nadto usługa w zakresie opieki medycznej wymaga przynajmniej zapewnienia możliwości oceny stanu zdrowia pacjenta w celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz zaproponowania odpowiedniego, dostosowanego do wymogów konkretnej osoby postępowania terapeutycznego.

Zwolnienie przedmiotowego z VAT dla usług ochrony zdrowia

Podatnik miał na uwadze, że stosowanie zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług ochrony zdrowia uzależnione jest od spełnienia dwóch przesłanek:

-   podmiotowej, tj. usługi podlegające zwolnieniu powinny być wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze,

-   przedmiotowej, w myśl której usługi świadczone w zakresie opieki medycznej powinny służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jednak Spółka jest podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Jak wyjaśnił Dyrektor KIS:

„Celem usługi jest ocena stanu i potencjału funkcjonalnego układu pokarmowego, aby na tej podstawie móc wnioskować o zdrowiu badanej osoby i zlecać dedykowaną drogę terapii. Badanie każdorazowo wykonywane jest dla konkretnej osoby indywidualnie. Usługi będące przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji są przez spółkę świadczone w ramach wykonywania przez spółkę działalności leczniczej. Zatem – jak wynika z przedstawionego opisu sprawy – usługi świadczone przez Państwa spółkę będą usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W konsekwencji spełniona jest przesłanka przedmiotowa do zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Państwa usług. W następnej kolejności należy więc przeanalizować przesłankę podmiotową z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Państwa spółka – jak wskazali Państwo we wniosku – ze względu na zakres i charakter świadczonych usług, jest podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. W ramach ww. działalności, spółka świadczy usługi polegające na badaniu składu mikrobiomu jelitowego.

W związku z powyższym Państwa spółka – świadcząc usługi objęte zakresem wniosku – może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, z uwagi na spełnienie przesłanki podmiotowej, tj. statusu podmiotu leczniczego usługodawcy. Ww. przepis wprost wskazuje, że zwolnieniu na jego podstawie podlegają usługi w zakresie opieki medycznej wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. W świetle wskazanych okoliczności i ww. przepisów ustawy o działalności leczniczej Państwa spółka spełnia te warunki. W konsekwencji powyższego, opisane usługi mieszczące się w pojęciu opieki medycznej i jako służące celom określonym w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, świadczone przez wnioskodawcę, będącego podmiotem leczniczym, w ramach działalności leczniczej, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 19 kwietnia 2023 r., 0112-KDIL1-1.4012.59.2023.2.WK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej