Czy pożyczka otrzymana od powiązanej spółki podlega VAT

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

Dodano: 24 kwietnia 2020
kobieta cieszy się z gotówki w ręku
Pytanie: Czy od otrzymanej pożyczki od spółki czeskiej dla spółki polskiej z kapitałem zagranicznym tego podmiotu, należy rozpoznać import usług zwolnionych i jak rozliczyć w deklaracji VAT-7? Spółki są powiązane.
Odpowiedź:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Czyli w tym przypadku mamy do czynienia z usługą. W praktyce przyjmuje się, że świadczenie usług powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, nabywca jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia;
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

W przypadku pożyczki taka odpłatność istnieje są nią odsetki. Świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT określa się na gruncie ustawy o VAT mianem importu usług (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, którym podatnikami podatku VAT są m.in. podmioty nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
  • w pozostałych przypadkach podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Analiza powyższych przepisów pokazuje, iż w przypadku pożyczki udzielonej przez zagranicznego udziałowca mamy do czynienia z importem usług. Należy podkreślić, iż w tym przypadku zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT będzie Polska (siedziba usługobiorcy). Na zakończenie należy podkreślić, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych są zwolnione z opodatkowania VAT.

Autor:

Tomasz Burchard

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 221

Doradca VAT, Nr 221
Dostępny w wersji elektronicznej