Prezes UOKiK sprawdzi JPK przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 23 grudnia 2019
księgowa rozmiawia z dwoma męzczyznami i patrzy się na dokumenty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać przekazania ksiąg podatkowych przedsiębiorców, w przypadku toczących się postępowań dotyczących nadmiernego spóźniania się z płatnościami.

Minister rozwoju opublikował projekt w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane. Projekt ma związek ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa ta wprowadziła m.in. zmianę w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych na podstawie, której minister właściwy do spraw gospodarki uzyskał upoważnienie do wydania przedmiotowego rozporządzenia.

Na podstawie art. 13 g ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może w toku postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych żądać od podmiotów prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych. Dokumenty będą przekazywane w formie plików JPK, ze wskazaniem na rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Przekazywanie plików i wymagania techniczne

Księgi będą przekazywane za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej albo na informatycznych nośnikach danych.

Informatyczne nośniki danych, na których księgi będą mogły być przekazywane powinny być oznakowane w sposób pozwalający na jednoznaczną identyfikację nośnika; przystosowane do przenoszenia pomiędzy powszechnie dostępnymi urządzeniami odczytującymi i dostosowane do przechowywania w temperaturze 18-22°C przy wilgotności względnej 40-50%. Ponadto informatyczne nośniki danych powinny zapewniać możliwość wiernego odczytywania danych w urządzeniach produkowanych przez różnych producentów, właściwych dla danego typu nośnika. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r., jednak do chwili oddania tego numeru do druku, nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej