Sprawdź, czy WIS pomoże Ci w ustaleniu, czy sprzedawane towary podlegają split payment

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Dodano: 23 grudnia 2019
kalkulator z napisem HELP

Od 1 listopada 2019 r. towary na potrzeby stosowania różnych przepisów ustawy o VAT, klasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według Nomenklatury Scalonej (CN). Czy zatem oznacza to, że możemy o nie pytać składając wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Od 1 listopada 2019 r. przy dokonywaniu płatności za towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę 15.000 zł, podatnicy są obowiązani stosować mechanizm podzielonej płatności (split payment). W takim przypadku faktura dokumentująca sprzedaż powinna zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”.

Załącznik nr 15 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług, które objęte są obowiązkowym split payment. Wykaz ten, zarówno w przypadku towarów, jak i usług, odwołuje się do symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wskazując ponadto nazwę towaru (grupy towarów) lub nazwę usługi (grupy usług). Wyjątkiem są benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych – w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym; oleje opałowe oraz oleje smarowe – w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Te identyfikowane są na potrzeby obowiązkowego split payment bez odwołania do symboli PKWiU (bez względu na ich klasyfikację statystyczną). 

Zapamiętaj!
Załącznik nr 15 do ustawy o VAT specyfikuje towary objęte obowiązkowym split payment według kodów PKWiU.

Wiążąca informacja stawkowa nie klasyfikuje towarów wg PKWiU

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy zyskali możliwość zwrócenia się z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej („WIS”). Wniosek może zawierać żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy o VAT oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, także innych niż dotyczące określenia stawki podatku. Zatem, WIS może być wydana także dla potrzeb stosowania przepisów dotyczących obowiązkowego split payment.

W przypadku towarów należy jednak mieć na uwadze, że WIS zawiera ich klasyfikację według Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Klasyfikacji według PKWiU podlegają wyłącznie usługi. Tym samym, WIS nie pozwala rozstrzygnąć wątpliwości, czy określony towar powinien być klasyfikowany do towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, objętych obowiązkowym split payment.


Zapamiętaj! Wiążąca informacja stawkowa nie klasyfikuje towarów według PKWiU. Klasyfikacja towarów następuje według Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Wiążąca informacja stawkowa w przypadku towarów

Powyższe nie oznacza, że uzyskanie WIS dla towaru, a więc zawierającej jego klasyfikację według Nomenklatury scalonej (CN), jest całkowicie nieprzydatne - z punktu widzenia przepisów dotyczących obowiązkowego split payment. Główny Urząd Statystyczny publikuje klucze powiązań pomiędzy kodami PKWiU a CN. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług także zawiera powiązania z kodami CN. W ten sposób, mając ustalony kod Nomenklatury scalonej (CN), wynikający z WIS, możliwe jest „przejście” do symbolu PKWiU i w ten sposób pośrednia weryfikacja czy towar, którego dotyczy WIS, ujęty jest w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Alternatywnie, tak jak dotychczas, podatnicy mogą zwrócić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o wskazanie zaklasyfikowania wyrobu (towaru) wg PKWiU. Należy jednak mieć na uwadze, iż kod PKWiU ustalony w sposób pośredni na podstawie kluczy powiązań z kodami CN lub przypisany przez urząd statystyczny nie będzie wiązał organów podatkowych, jak będzie to ma miejsce w przypadku WIS (od 1 stycznia 2020 r.).  

Autor:

Arkadiusz Juzwa

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej