Uwaga: Kasy online dla lekarzy i fryzjerów obowiązkowo od lipca 2021 roku

Resort finansów przesunął termin obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania niektórych czynności przy zastosowaniu kas online. Poznaj szczegóły.

Uszczelnianie VAT nie przynosi zamierzonych efektów fiskalnych

Z informacji płynących z resortu finansów wynika, że w minionym 2019 roku udało się zrealizować tylko 2,2% zakładanego planu uszczelniania VAT. Czy zatem czeka nas kolejna rewolucja w VAT?

Obowiązek stosowania nowej struktury JPK_V7M i JPK_V7K dla wszystkich podatników od 01 października 2020 r.

W odpowiedzi na wniosek rzecznika MŚP w zakresie opóźnienia terminu wdrożenia nowej struktury JPK zastępującej deklaracje VAT- 7, VAT- 7 K  z dnia 01 lipca 2020r. na dzień  01 października 2020 r. Wiceminister finansów stwierdził, że rozumie trudną sytuację przedsiębiorców w czasie pandemii i walki z kryzysem gospodarczym. Dlatego  Ministerstwo Finansów nie będzie dokładać firmom nowych obowiązków poprzez wdrożenie i stosowanie nowej struktury VAT zastępującej deklarację VAT, której implementacja wymaga zaangażowania wielu pracowników odpowiedzialnych za różne działy  firm funkcjonujących w nowych warunkach.

Nowy JPK VAT w październiku

MF planuje przesunąć wdrożenie nowego JPK dla wszystkich podatników na październik 2020, co oznacza, że podatnicy będą mieli więcej czasu na jego wdrożenia. Zmiana jest praktycznie pewna, jednak jeszcze nie oficjalna. Oprócz terminu nic się nie zmienia. Oczywiście jak to w praktyce bywa - wszystko jest możliwe, ale będziemy informować Cię na bieżąco. Koniecznie jednak przygotuj się do tych zmian, bo jest ich trochę i mają tzw. "drugie dno". Szczegółowy artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ >>.

Już 1 czerwca wchodzą w życie przepisy o kasach online

Przepisy dotyczące wirtualnych kas fiskalnych wejdą w życie 1 czerwca - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Od lipca zmiany w podatkach dochodowych, VAT i Ordynacji podatkowej

Sejm przyjął kolejny pakiet zmian w ustawach podatkowych. Jedna ze zmian dotyczy płatności na rachunki spoza białej listy. Nowelizacja ma wejść w życie od lipca.

Kasy online dla lekarzy i fryzjerów obowiązkowo od lipca 2021 roku

Resort finansów przygotował projekt, który przesuwa  termin obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania niektórych czynności przy zastosowaniu kas online.

Zobacz, czy tarcza antykryzysowa zmieniła zasady zwrotu VAT lub nadpłaty podatku

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza antykryzysowa 1.0), wprowadziła szereg rozwiązań mających zapewnić pomoc przedsiębiorcom, ale również urzędnikom, jak np. zawieszenie terminów procesowych. Wbrew pojawiającym się opiniom nie mają one jednak absolutnego charakteru (podobnie zresztą jak wydłużenie terminów na wydanie interpretacji).

Uwaga: Kasy online w branżach gastronomicznej i hotelarskiej dopiero w 2021 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało na Portalu Podatkowym o nowym terminie obowiązku instalacji fiskalnych kas online w niektórych branżach.

Pamiętaj, że tylko do końca czerwca darowizny laptopów i tabletów z 0% stawką VAT

Rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie obniżonych stawek VAT wprowadziło tymczasową stawkę VAT w wysokości 0% na darowizny laptopów i tabletów na rzecz placówek oświatowych oraz w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było skorzystać z 0% stawki VAT.