Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Nie będzie stawki 5 % dla branży gastronomicznej i hotelarskiej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 maja 2023
% wiele i figurki osób

Jak wyjaśnił MF, obniżkę stawki do 0 % na żywność (przy przełożeniu obniżki na cenę towaru) należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Z kolei czynności wykonywane w ramach szeroko pojmowanej gastronomii i hotelarstwa objęte są co do zasady preferencyjną stawką VAT w wysokości 8% (z pewnymi wyjątkami w gastronomii wskazanymi w ustawie o podatku od towarów i usług).

Postulat wprowadzenia stawki VAT na poziomie 5% w gastronomii i hotelarstwie oznacza de facto obniżenie stawki VAT zasadniczo dla usług związanych z zakwaterowaniem, jak i dań i posiłków o 3 % (z 8% do 5%), natomiast dla podawanego alkoholu, niektórych napojów, wody butelkowanej, kawy, herbaty, a także dań i posiłków, których składnikami są tzw. owoce morza – obniżkę stawki VAT z 23% do 5%. Takie obniżki stawki VAT oznaczają znaczące zmniejszenie wpływów budżetowych.

Stawka 5 % dla branży gastronomicznej i hotelarskiej

W ocenie MF, postulowana obniżka oznaczałaby także, że przykładowo alkohol, niektóre napoje owocowe i warzywne, woda butelkowana w lokalu gastronomicznym byłyby opodatkowane 5% stawką VAT, natomiast w placówce handlowej – stawką 23%.

Przyjęcie tego rozwiązania różnicowałoby więc zasady opodatkowania świadczeń realizowanych przez podmioty z branży gastronomicznej w porównaniu do transakcji wykonywanych przez podmioty zajmujące się sprzedażą detaliczną i w efekcie mogłoby prowadzić do zaburzeń warunków konkurencji. Nabiera to szczególnego znaczenia w odniesieniu do wyrobów alkoholowych i trudno znaleźć uzasadnienie dla obniżenia stawki dla tych towarów w kontekście polityki społecznej i zdrowotnej.

Jak tłumaczy MF, mimo zrozumienia trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z tych branż – trzeba pamiętać że podatki są źródłem finansowania sfery publicznej, w tym wielu obszarów, które również ucierpiały w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19, inflacji czy kryzysu energetycznego.

Zważywszy zaś na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają wydatki na cele związane z obronnością kraju oraz zapewnienie wsparcia przeciwdziałającego skutkom wzrostu cen wywołanego przez czynniki zewnętrzne.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Odpowiedź ministra finansów z 25 stycznia 2023 r. na interpelację poselską nr 38224, PT1.054.1.2023

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej