Sprawdź, co zmieniło się w przepisach dotyczących JPK_VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 kwietnia 2023
3d9b2971b6414e1cdcd5e207c74e185be7cc7284-xlarge

Dane, jakie powinny być wskazywane w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT, a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) określa rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie VAT. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują zmiany w tym zakresie.

Faktury wykazywane w części „sprzedażowej” ewidencji VAT oraz w pliku JPK_VAT

Z dotychczas obowiązującej treści § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia wynikałoi, że w części „sprzedażowej” ewidencji VAT należy wskazywać podstawy opodatkowania wynikające z czynności podlegających opodatkowaniu, w odniesieniu do których istnieje obowiązek wystawienia przez podatnika faktury (z wyjątkiem podstaw opodatkowania wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone oraz biletów).

Był to zapis błędny, gdyż w przypadku czynności zwolnionych od VAT nie ma obowiązek wystawienia faktury, a w odniesienie do faktury wystawionej pomimo braku obowiązku wystawienia, istnieje obowiązek ujęcia jej w ewidencji. W związku z tym treść wskazanego przepisu ma zostać doprecyzowana.

Po zmianach jest wskazane, że w ewidencji VAT wykazuje się podstawy opodatkowania wynikające z czynności podlegających opodatkowaniu dokumentowanych fakturami (nadal z wyjątkiem podstaw opodatkowania wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone oraz biletów).

Doprecyzowanie zakresu stosowania kodu GTU_08

Od 1 stycznia 2022 r. zmienił się załącznik nr 12 do ustawy o VAT, do którego odwołuje się określający obowiązek stosowania kodu GTU_08 (§ 10 ust. 3 pkt 1 lit. h rozporządzenia). Zmiana polegała na „wydzieleniu” części towarów wymienionych dotychczas w poz. 1 załącznika nr 12 do ustawy o VAT do nowej poz. 1a tego załącznika. W efekcie towary te przestały podlegać obowiązkowi oznaczania kodem GTU_08.

W związku z tym konieczne było rozszerzenie obowiązku oznaczania kodem GTU_08 towarów wymienionych w poz. 1a załącznika nr 12 do ustawy o VAT (tj. klasyfikowanych w grupowaniach CN 8549 21 00 i 8549 29 00 odpadów i złomu elektrycznego i elektronicznego w rodzaju stosowanych głównie do odzyskiwania metali szlachetnych, które zawierają złom złota, odpady srebra, złom srebra, złom platyny, złom palladu lub złom irydu).

Zastąpienie dokumentów wewnętrznych dowodami wewnętrznymi

Jedna ze zmian polega na zmianie nomenklatury z „dokumentu wewnętrznego” na „dowód wewnętrzny” (zob. projektowane brzmienie § 10 ust. 5 pkt 2 oraz § 11 ust. 8 pkt 2 rozporządzenia). Zmiana ta – jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu – „(…) Podyktowana jest ujednoliceniem nazewnictwa z innymi przepisami podatkowymi m.in. przepisami o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ewidencji przychodu (przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) i innych ewidencjach”.

Doprecyzowanie przepisów dotyczących wykazywania sprzedaży z kas rejestrujących

Nowelizacja wprowadziła dwie doprecyzowujące zmiany dotyczące wykazywania sprzedaży z kas rejestrujących. Pierwsza ze zmian polega ma na zastąpieniu sformułowania „ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy” wyrazami „z dokumentów zbiorczych zawierających sprzedaż z kas rejestrujących” a druga na usunięciu wyrazu „wewnętrzny” z przepisu określającego obowiązek oznaczania dokumentów zbiorczych zawierających sprzedaż z kas rejestrujących kodem RO.

Doprecyzowanie zakresu stosowania oznaczenia WSTO_EE

Z § 10 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia wynika obowiązek stosowania oznaczenia WSTO_EE. Oznaczenie to jest stosowane przy wykazywaniu wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zmiana wskazała sposób wykazywania wymienionych czynności w ewidencji VAT (a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) w przypadku ujęcia tych transakcji na podstawie dokumentu zbiorczego. W przypadkach takich czynności takie są teraz wykazywane w ewidencji VAT (a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) odrębnie na podstawie dowodu wewnętrznego (zob. § 10 ust. 6 rozporządzenia).

Uznanie deklaracji VAT za podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego w przypadku grup VAT

Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy o grupach VAT. W związku z tym rozporządzenie dodaje objaśnienia, że deklaracja VAT stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego również na członka grupy VAT (zgodnie z art. 3b § 2 pkt 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

Wskazanie sposobu ujmowania dokumentów zbiorczych

W rozporządzeniu uregulowano też kwestie wykazywania w ewidencji VAT (a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) dokumentów zbiorczych. Z nowego brzmienia punktu 13 części II załącznika do rozporządzenia (określającego sposób wykazywania danych w ewidencji) wynika, że w przypadku zdarzeń wykazywanych w ewidencji na podstawie dokumentów zbiorczych podatnicy ujmują je według daty ostatniego zdarzenia objętego tym dokumentem.

Wejście w życie i stosowanie nowych przepisów

Omawiane rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2023 r. przy czym do rozliczeń za okresy rozliczeniowe przypadające przed tym dniem stosowane są przepisy poprzednie.

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
JPK_VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej