Sprzedaż według różnych stawek VAT

Dodano: 23 grudnia 2021

Generalne zasady dotyczące rozliczania podatku naliczonego w przypadku podatników wykonujących usługi zwolnione jak i usługi opodatkowane określa art. 90 ustawy o VAT. Przepis ten określa zasady tworzenia proporcji według jakiej odliczany jest podatek naliczony. Proporcje te są tworzone jako proporcje wstępne, a następnie jako proporcje ostateczne. Szerzej zasady ustalania proporcji opisane zostały w komentarzu do art. 90 ustawy o VAT.

Komentowany przepis wprowadza uproszczone zasady ustalania proporcji, według której odliczany jest podatek naliczony. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że komentowana regulacja dotyczy wyłącznie podatników świadczących usługi, a dodatkowo świadczących usługi wyłącznie w zakresie handlu. Kolejno przepis reguluje sytuację podatników, którzy realizują wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną od podatku lub opodatkowaną według różnych stawek. Dodatkowo przepis dotyczy wyłącznie podatników nieprowadzących ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej. Jednostki, które ewidencjonują obroty na kasie fiskalnej nie mają prawa do korzystania z omawianego uproszczenia.

Rozliczenie proporcjonalne polega na tym, że kwota podatku należnego od sprzedaży obliczana jest w oparciu o strukturę zakupów danej jednostki. Podatnik nie oblicza w takim wypadku podatku należnego od każdej pojedynczej sprzedaży, ale dzieli całość sprzedaży z danego okresu na według proporcji wynikającej z udokumentowanych zakupów, jakie miały miejsce w danym okresie. Ważne jest, że przy obliczaniu proporcji nie bierze się pod uwagę wszystkich zakupów, ale tylko zakupy towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Do obliczenia proporcji bierze się pod uwagę kwoty brutto.

Wybrane orzeczenia odnoszące się do komentowanego przepisu

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 czerwca 2015 r., I FSK 121/14, LEX nr 1761565

Stosowanie uproszczonej metody rozliczania podatku nie może prowadzić do jego obniżenia, ani też do stosowania nieprawidłowych stawek podatkowych. Działanie takie jest sprzeczne z celem unormowania dotyczącego struktury zakupów.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 czerwca 2011 r., III SA/Wa 2293/10, LEX nr 995024

1. Uproszczona metoda obliczania podatku należnego odnosi się wyłącznie do podatników świadczących usługi w zakresie handlu. Pod pojęciem towarów handlowych objętych tą metodą obliczania podatku należnego, nie będą mieściły się, sprzedawane przez automat sprzedający, gotowe do spożycia napoje gorące, takie jak kawa, mleko, napoje kawowe, herbata, rosół, gdzie sprzedawany jest towar inny (towar przetworzony) niż ten, który został zakupiony.

2. Sprzedaż napojów gorących (towarów przetworzonych), nie wypełnia warunku określonego w art. 84 ust. 1 u.p.t.u. W sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży są gotowe do spożycia napoje gorące, takie jak kawa, mleko, napoje kawowe, herbata, rosół dochodzi do zmiany podstawowego charakteru towaru. Sprzedawany jest wówczas towar inny niż ten zakupiony, co wyklucza taki towar z możliwości obliczenia wysokości podatku należnego w sposób uproszczony, na podstawie art. 84 ust. 1 u.p.t.u.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 listopada 2010 r., I FSK 1836/09, LEX nr 744451

Jedynie w przypadku określonym w art. 84 u.p.t.u. podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, a nie są obowiązani prowadzić ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1, mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z okresu, w którym dokonano zakupu. Oznacza to, że podatnicy, którzy prowadzą działalność w zakresie handlu i nie mają wymogu prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej, mogą określać podatek należny wg powyższej metody i nie dokumentować sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej paragonami lub rachunkami

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 28 maja 2003 r., SA/Bk 1415/02, LEX nr 102386

Art. 30 ust. 1 ustawy z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym wprowadza uproszczoną metodę obliczania podatku przez podatnika i może być zastosowany wówczas, gdy podatnik mający do tego prawo obierze taki system rozliczeń. Brak jest natomiast podstawy do stosowania przewidzianej nim metody do rozliczenia podatku VAT od nieewidencjonowanej sprzedaży przez organ podatkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy sam podatnik nie wybrał tej metody w celu obliczenia podatku należnego.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej