Sprawdź, czy fiskus zgadza się na odliczenie VAT z faktury za katering przy pracy z domu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 grudnia 2022
pracownik je śniadanie

Jak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej dyrektora KIS, przedsiębiorca będący podatnikiem VAT czynnym, nie ma prawa do odliczenia VAT od usługi kateringowej, zamawianej do miejsca prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w systemie home-office.

Podatnik przekonywał fiskusa, że w celu zwiększenia wydajności pracy, a co za tym idzie – większego przychodu – zamawia usługi kateringowe z dowozem do miejsca prowadzenia przez niego działalności. Z obserwacji podatnika pozwoliło to realnie zwiększyć jego przychody. Przyczyna jest prozaiczna – przedsiębiorca ten ma więcej czasu na pracę.

Podatnik wie również, że z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT wynika wyłączenie prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do usług gastronomicznych, przy czym odróżnia się usługi kateringowe od usług gastronomicznych. Nabycie usług kateringowych, nie jest więc jego zdaniem przeszkodą do odliczenia VAT.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Wyjaśnił, że w analizowanej sytuacji nie występuje związek przyczynowo-skutkowy, który prowadziłby do możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi kateringowej. O ile nie można wykluczyć, że nabywana przez przedsiębiorcę usługa kateringowa może usprawnić wykonywaną przez niego pracę, to jednak nie może przesądzić o uprawnieniu do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, związanego z nabyciem takiej usługi.

Wydatki na usługę kateringową należą, bowiem do wydatków o charakterze osobistym. Tego typu wydatki ponoszą zaś także inne osoby – w tym nieprowadzące działalności gospodarczej, zaś ich poniesienie jest uwarunkowane innymi względami, niż wzrost sprzedaży opodatkowanej. Stąd zamawianie posiłków w ramach zakupionej usługi kateringowej, służy zaspokojeniu osobistych (prywatnych) potrzeb osoby prowadzącej działalność gospodarczą i odbywa się bez związku z tą działalnością.

Zatem – zdaniem fiskusa – nie zachodzi przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (tj. że nabywane towary i usługi muszą służyć wykonywanym czynnościom opodatkowanym).

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 sierpnia 2022 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.430.2022.1.MC.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej