Faktura z dopiskiem „do użytku osobistego” a odliczenie VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 marca 2023
1e10c5caab85daff85c2f99f25e6318b990c02a1-xlarge

Czy zastrzeżenie na fakturze, iż zakup ma miejsce „wyłącznie do użytku osobistego, ma jakiś wpływ na prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?

Dyrektor KIS rozpatrywał przypadek, że sprzedawca towaru zastrzegł na fakturze, iż zakup ma miejsce „wyłącznie do użytku osobistego”. Jednocześnie jednak faktura zawiera wszystkie wymagane dane. Przy czym sprzedawca nie wykazuje przy tym swoich dostaw jako sprzedaży dla podatnika VAT, tylko jako pozycja zbiorcza w pliku JPK.

Organ potwierdził, że jeśli zakup ma faktycznie związek z wykonywaniem przez nabywcę czynności opodatkowanych, to takie zastrzeżenie, jak opisane – nie miało znaczenia.

Najistotniejszy warunek umożliwiający odliczenie VAT

Dyrektor KIS wyjaśnił więc, że najistotniejszym warunkiem umożliwiającym czynnemu podatnikowi VAT realizację prawa do odliczenia jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Organ podatkowy dodał, że „(…) Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od umieszczania stosownych "dopisków" na fakturach. Ustawodawca bowiem przewidział sytuacje, których wystąpienie wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które zostały wskazane w art. 88 ustawy.

Czytaj także:

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że:

- w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT,

- dostawca nabywanych przez Pana towarów – posługujący się polskim nr NIP i widniejący na liście podatników VAT jako podatnik VAT czynny - odprowadza podatek VAT od ich sprzedaży,

- nabyte towary służą Panu w działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych, oraz

- otrzymuje Pan od dostawcy faktury spełniające wymogi formalne przewidziane w art. 106e ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie ma Pan prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego występującego przy nabyciu towarów wykazanego przez dostawcę na fakturach opisanych we wniosku, pod warunkiem, że dostawa towarów została udokumentowana prawidłowo wystawioną przez dostawcę fakturą (przy spełnieniu warunków wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy). Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur od umieszczenia na nich dodatkowych zapisów”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 stycznia 2023 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.3.2023.1.PRM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej