Import rzeczy osobistego użytku

Dodano: 23 grudnia 2021

Kolejny przepis normujący zwolnienie z VAT od importu towarów przeznaczonych do osobistego użytku, to art. 48 ustawy o VAT. Ta regulacja prawna dotyczy towarów importowanych przez osobę przenoszącą miejsce zamieszkania z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, w związku z zawarciem związku małżeńskiego. W odróżnieniu od zwolnienia wynikającego z treści art. 47 ustawy o VAT, zwolnienie to może dotyczyć również rzeczy, które zostały nabyte tuz przed zmiana miejsca zamieszkania. Przepis ten nie ustanawia wymogu, aby rzecz importowana była najpierw przez okres 6 miesięcy używana na terytorium państwa trzeciego.

Z kolei taki sam wymóg, jak w zwolnieniu wynikającym z art. 47 ustawy o VAT, dotyczy zamieszkiwania na terytorium państwa trzeciego przez okres 12 miesięcy poprzedzających zmianę miejsca zamieszkania. Oznacza to, że osoba korzystająca ze zwolnienia musi mieszkać na terytorium państwa trzeciego przez okres minimum 12 miesięcy przed zmianą miejsca zamieszkania. Od tej zasady przez nie przewiduje żadnych wyjątków.  

Zakres przedmiotowy zwolnienia

Zwolnienie wynikające z komentowanego przepisu dotyczy zarówno rzeczy służących w poprzednim miejscu zamieszkania do użytku osobistego, jak również prezentów otrzymanych zwyczajowo, w związku z zawarciem związku małżeńskiego. Jest to dodatkowa kategoria rzeczy zwolnionych z VAT. Zwolnienie dla prezentów jest ograniczone kwotowo, a mianowicie wartość importowanych poszczególnych prezentów nie jest wyższa 1.000 EURO. Podkreślić należy, że przepis wskazuje, że wartość jednego prezentu nie może być wyższa niż 1.000 EURO, co oznacza, że suma prezentów może przekraczać tą kwotę.

Warunek skorzystania ze zwolnienia

Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie towarów do procedury dopuszczenia do obrotu przed upływem 4 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Drugie wymaganie jest takie, aby osoba korzystająca ze zwolnienia przedstawiła dokument potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego. Zgłoszenie dopuszczenia do obrotu może również nastąpić przed dniem zawarcia związku małżeńskiego, z tym, że nie wcześniej niż 2 miesiące przed tym dniem. W sytuacji, kiedy zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu następuje przed dniem wstąpienia w związek małżeński korzystanie ze zwolnienia może mieć miejsce, jeżeli zostanie złożone zabezpieczenie w celu zagwarantowania pokrycia kwoty podatku.

Podobnie jak w poprzednio omawianym zwolnieniu towary korzystające ze zwolnienia, przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu nie mogą zostać oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie bez uprzedniego poinformowania o tym organu celnego. Konsekwencją zbycia tych towarów przed upływem 12-miesięcznego okresu jest ich opodatkowanie podatkiem VAT, według stawek obowiązujących w dniu zbycia rzeczy, z uwzględnieniem ich wartości celnej ustalonej przez organ celny dla tego dnia. Przepis wymienia również towary, które nie mogą korzystać ze zwolnienia, a należą do nich:

  • napoje alkoholowe;
  • tytoń i wyroby tytoniowe.   

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej