Będzie nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R

Dodano: 31 marca 2022
nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R

Resort finansów zaprezentował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiany we wzorze są podyktowane wprowadzeniem do ustawy o VAT z dniem 1 lipca 2022 roku m.in. grup VAT.

Konieczność zmiany rozporządzenia wynika ze zmian, jakie wprowadziła ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105, ze zm.). Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza, bowiem nowy rodzaj podatnika, jakim od 1 lipca 2022 r. będzie grupa VAT.

Tworzenie grup VAT

Do wprowadzenia przepisów umożliwiających tworzenie grup VAT w prawie krajowym uprawnia państwa członkowskie dyrektywa Rady 2006/112/WE. Celem instytucji grup VAT jest umożliwienie podmiotom powiązanym finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie wspólnego rozliczania dla potrzeb podatku od towarów i usług. Rozwiązanie ma charakter dobrowolny pozwalając na samodzielną decyzję przedsiębiorstw co do woli skorzystania z niego. Grupa VAT znacznie upraszcza rozliczenia pomiędzy jej członkami oraz zwiększa efektywność finansową współpracy z innymi podmiotami z grupy.

Instytucję tę wprowadziło już 18 państw UE, a kolejne 3 państwa wprowadziły grupę VAT w aspekcie uproszczeń dokumentacyjnych. Większość rozwiniętych gospodarek UE posiada tego typu rozwiązania, dające podatnikom przewagę konkurencyjną.

Dodany art. 96 ust. 3b ustawy o VAT nakłada na przedstawiciela grupy VAT obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, wraz z umową o utworzeniu grupy VAT w celu umożliwienia jej rejestracji jako podatnika VAT. W związku ze zmianami wprowadzanymi ww. ustawą zasadne jest zaktualizowanie wzoru zgłoszenia VAT-R(15) poprzez dodanie pola 11 umożliwiającego wskazanie w formularzu, że dany podatnik jest grupą VAT.

Rezygnacja ze zwolnienia przedmiotowego

Art. 43 ust. 22-24 ustawy o VAT umożliwia podatnikom zrezygnowanie ze zwolnienia (wybór opodatkowania) usług finansowych wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41 tej ustawy. Warunkiem stosowania opodatkowania usług finansowych jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania tych usług.

W celu ułatwienia podatnikom skorzystania z powyższej opcji, wprowadza się również możliwość wyboru tej opcji poprzez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Powyższe spowoduje, iż wyboru będzie można dokonać również w sposób elektroniczny poprzez zaznaczenie odpowiednich pól w formularzu VAT-R, co istotnie przyspieszy i uprości korzystanie przez zainteresowane podmioty z tej preferencji podatkowej.

W związku z tym konieczne jest zaktualizowanie wzoru zgłoszenia VAT-R(15) poprzez dodanie pól 41-45 umożliwiających wskazanie w formularzu opcji wyboru opodatkowania oraz okresu (miesiąc bądź kwartał), od którego wybiera się stosowanie tej opcji.

Analogiczna możliwość została przewidziana dla sytuacji powrotu do stosowania zwolnienia z VAT tych usług (art. 43 ust. 23 i 24 ustawy o VAT).

Niezależnie od powyższego, w celu ułatwienia realizacji swoich obowiązków przez osoby nieposługujące się językiem polskim, zmianą objęty został również język wzoru zgłoszenia VAT-R. W nowym wzorze formularz będzie zawierał tłumaczenie na język angielski.

Rozwiązanie to będzie stanowiło znaczące ułatwienie zwłaszcza dla podmiotów zagranicznych rejestrujących się w Polsce jako podatnicy VAT. Z uwagi na powyższe, zachodzi konieczność dostosowania wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT (VAT-R(15)) również do tej zmiany.

Aktualnie obowiązujący wzór zgłoszenia rejestracyjnego będzie mógł być używany do końca lipca 2022 roku.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej