Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w WDT przy Incoterms DAP

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 18 października 2023
414519fcd8f0b4f531114d237abbdc61ba786e1f-xlarge

Załóżmy, że polska spółka wywiezie na warunkach DAP towar z własnego magazynu w dniu 28 stycznia 2024 r. Towar ten będzie odebrany przez kontrahenta 6 lutego 2024 r. Spółka wystawi fakturę 28 stycznia 2024 r. z datą sprzedaży 28 stycznia 2024 r. Kiedy powstanie obowiązek w opisanym przypadku (WDT przy Incoterms DAP) oraz, jaka powinna być data zakończenia dostawy na wydruku faktury (jeżeli w momencie jej wystawiania nie wiadomo dokładnie kiedy zostanie dostarczony towar do klienta - może się różnić od założonego o jeden lub dwa dni)?

W transakcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Warunki Incoterms nie mają więc żadnego znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego – natomiast mogą mieć znaczenie dla tego, czy w ogóle mamy dostawę z Polski, bo mogą wpływać na miejsce świadczenia dostawy.

Incoterms 2020 DAP oznacza, iż „Dostarczone do miejsca” oznacza, że sprzedający dostarcza towary i przenosi ryzyko na kupującego:

  • gdy towary są postawione do dyspozycji kupującego
  • na przybywających środkach transportu, gotowe do wyładunku
  • w oznaczonym miejscu przeznaczenia lub
  • w uzgodnionym punkcie w obrębie tego miejsca, jeżeli taki punkt jest uzgodniony.

Tylko zatem, jeżeli własność przeniesiono na kupującego w Polsce, mamy do czynienia z WDT z Polski. Jeżeli ma to miejsce w innym kraju członkowskim, co nie wynika z pytania, to nasz fiskus może zakwestionować WDT (wbrew treści art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), szczególnie jeżeli obcy fiskus dopatrz się w tej transakcji swojej dostawy krajowej.

Natomiast ten błąd w określeniu warunków dostawy niekoniecznie musi być wykryty przez organy podatkowe obu państw, jeżeli dostawca zadeklaruje WDT a nabywca rozliczy WNT w swoim kraju i nie będą informować fiskusów o warunkach dostawy.

Wracając jednak do treści pytania, obowiązek powstała w styczniu, z uwagi na wystawienia w tym miesiącu faktury, co oczywiście nie determinuje w żaden sposób miesiąca zastosowania stawki 0%, bo to wynika z miesiąca potrzymania dokumentów potwierdzających wywóz.  

Autor:

Mirosław Siwiński

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej