Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczenia usług badań klinicznych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 października 2023
lekarz i pielęgniarka w archiwum

Zdaniem fiskusa nie można uznawać usługi za zrealizowaną z chwilą zatwierdzenia zestawienia przez usługobiorcę oraz przyznania podatnikowi określonej kwoty wynagrodzenia. Są to bowiem czynności w zakresie wzajemnych rozliczeń między usługodawcą a usługobiorcą, które nie wpływają na kształt usługi (treść), ani na fakt jej rzeczywistego zrealizowania.

Podatnik miał wątpliwość, czy prawidłowo uznaje moment powstawia obowiązku podatkowego na gruncie przepisów VAT dla części wykonanej usługi w dniu przyjęcia częściowego wykonania badań klinicznych, a w przypadku zakończenia usługi w dniu zakończenia świadczenia tych usług, ustalonych każdorazowo jako dzień finalnego zatwierdzenia poszczególnych zestawień, w oparciu o art. 19a ust. 2 ustawy o VAT.

Zdaniem wnioskującego o interpretację indywidualną, prawidłowo rozpoznawany jest moment obowiązku podatkowego w zakresie przepisów VAT dla części wykonanej usługi w dniu zatwierdzenia wykonania usług badań klinicznych, natomiast w przypadku zakończenia usługi w dniu zatwierdzenia przez B. poszczególnych zestawień, w oparciu o art. 19a ust. 2 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS wskazał jednak, że wprawdzie strony mogą dowolnie kształtować treść umowy jednakże musi się to odbywać w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego. Umowa nie może wpływać na rozliczenia podatkowe, które bezpośrednio wynikają z przepisów.

Przeczytaj także:

W ocenie organu podatkowego – wykonanie usługi (w całości lub części) oznacza faktyczne jej zrealizowanie. Przepisy ustawy o VAT nie definiują tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzują, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. O faktycznym wykonaniu usługi decyduje więc jej charakter.

Stąd ustalenie zakresu świadczonej usługi i momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny. Dlatego też postanowienia umowne nie mogą doprowadzić do przesuwania przez strony umowy momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zatem ewentualne postanowienia umowne o uznaniu usługi za wykonaną pozostają bez znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku w podatku od towarów i usług.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczenia usług badań klinicznych

Dyrektor KIS uznał tym samym, że nie można uznawać usługi za zrealizowaną z chwilą zatwierdzenia zestawienia przez usługobiorcę oraz przyznania podatnikowi (prowadzącemu badania kliniczne) określonej kwoty wynagrodzenia. Zatwierdzenie zestawienia przez usługobiorcę oraz przyznanie określonej kwoty wynagrodzenia, są bowiem czynnościami w zakresie wzajemnych rozliczeń między usługodawcą a usługobiorcą. Obiektywnie zaś nie wpływają one na kształt usługi (treść), ani na fakt jej rzeczywistego zrealizowania.

W konsekwencji – o wykonaniu usługi decydują czynności, które wykonał usługodawca, a nie okoliczność rozliczeń finansowych z usługobiorcą. Z art. 19a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że jeżeli strony postanowiły, że wynagrodzenie przysługuje za wykonanie jakiejś części usługi to usługę należy uznać za wykonaną w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług.

Wobec tego, obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu świadczenia przez wnioskodawcę usług badań klinicznych powstanie w dniu, w którym dana część usługi dla której określono zapłatę, zostanie wykonana.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 lipca 2023 r., 0113-KDIPT1-2.4012.375.2023.1.JS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej