Zaliczki u małego podatnika na poczet czynności realizowanych w następnym roku kalendarzowym a ustalenie limitu sprzedaży

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 lipca 2023
4aca24a87a9896166c728e3745225971536d9ab9-large

Przepisy ustaw podatkowych (zresztą nie tylko ustawa o VAT), wprowadzają różnego rodzaju limity dla skorzystania z określonych uprawnień. Gdy limit dotyczy danego roku, to powstają wątpliwości, czy do obrotu bądź przychodu wliczać np. zaliczki otrzymane w roku ubiegłym.

Spółka uważała, że do ustalenia statusu małego podatnika VAT w roku 2022 należy spełnić przesłankę dotyczącą sprzedaży mniejszej niż 1.200.000 euro w roku 2021 oraz nie doliczać do tej sprzedaży zaliczek wpłaconych przez klientów na dostawy zrealizowane po 2021 roku.

Wystąpiła jednak o interpretację. Zaprezentowała tam pogląd, że skoro status małego podatnika uzależniono od wielkości sprzedaży poniżej 1.200.000 euro za rok poprzedni, a jednocześnie w ustawie o VAT zdefiniowano sprzedaż, i nie zaliczono do sprzedaży zaliczek, to Spółka nie widzi możliwości rozszerzającej interpretacji pojęcia „sprzedaż”, stąd do wielkości sprzedaży Spółka nie dodawała otrzymanych zaliczek.

Jednak w ocenie dyrektora KIS – to, kiedy daną sprzedaż należy rozpoznać dla celów podatku VAT, określa art. 19a ustawy, wskazując tam, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT. Co do zasady obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Jednak jeśli sprzedawca otrzyma zaliczki na poczet przyszłej dostawy albo świadczenia usługi, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Tym samym również rozpoznanie sprzedaży dla celów VAT następuje wraz z otrzymaniem zaliczki przez sprzedającego.

W konsekwencji wartość otrzymanej należności w postaci zaliczki na poczet dostawy powinna być wliczona w limit wartości sprzedaży określony w art. 2 pkt 25 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, organ wyjaśnił że „(…) W sprawie będącej przedmiotem zapytania, pomimo tego, że do finalnej dostawy towarów dojdzie w następnych latach po otrzymaniu zaliczek - uznać należy, że otrzymana należność w 2021 roku dotyczy sprzedaży towarów, a wartość otrzymanej należności w postaci zaliczki na poczet dostawy powinna być wliczona w limit wartości sprzedaży określony w art. 2 pkt 25 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji powyższego, Spółka błędnie obliczyła wartość sprzedaży określoną w art. 2 pkt 25 ustawy, nie wliczając wartości otrzymanej zaliczki na poczet dostawy zrealizowanej w następnych latach. W konsekwencji w 2022 roku spółka nie spełniała warunków pozwalających na wybór kasowej metody rozliczania VAT”.

Przeczytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 14 kwietnia 2023 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.59.2023.1.MW.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej