Czy dla udokumentowania WDT wystarczające może być posiadanie potwierdzonego przez odbiorcę listu przewozowego CMR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 listopada 2023
kontenery, plac z kontenerami

W praktyce zauważenia wymaga, że mimo zaostrzenia przepisów (zwłaszcza unijnych) co do preferencyjnego opodatkowania WDT – polski fiskus jest w miarę liberalny. Wiele interpretacji potwierdza bowiem prawidłowość stanowisk wnioskodawców (podatników).

Mimo zmian w przepisach nadal aktualność zachowuje uchwała NSA z 11 października 2010 r. (I FPS 1/10), w której Sąd wskazał m.in., że samo brzmienie art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje na podstawowy katalog dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę na terytorium innego państwa członkowskiego, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy.

Tym samym, zdaniem sądu, w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 Ordynacji podatkowej o ile łącznie potwierdzają fakt dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W jednej z tegorocznych interpretacji Dyrektor KIS rozpatrywał sprawę, w której posiadany przez spółkę dokument CMR zawiera rodzaj towaru, ilość, wagę netto i wagę brutto. Dokument ten świadczył o tym, że towar został wywieziony z kraju w ramach WDT. Wskazane jest na nim miejsce, kraj przeznaczenia dostawy, nazwa i adres odbiorcy oraz podpis odbiorcy towaru.

Ponadto spółka posiadała też faktury za wykonany transport oraz faktury dokumentujące dostawę towarów. Z powyższego wynikało, zdaniem Dyrektora KIS, że dokumenty, w których posiadaniu jest spółka, łącznie potwierdzają fakt dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Jeśli zaś chodzi o wymóg specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, to w razie, gdy dokument CMR zawiera rodzaj towaru, ilość, wagę netto i wagę brutto specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku – specyfikacja ta nie musi być przez dostawcę sporządzana oddzielnie.

Reasumując, dokument CMR, potwierdzający WDT wraz z fakturą, z której wynika nazwa, ilość towaru, a także nazwa i adres nabywcy, są wystarczającym potwierdzeniem odbioru towarów przez nabywcę.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 sierpnia 2023 r., 0111-KDIB3-3.4012.245.2023.2.AW

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
stawka 0% VAT na WDT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej