Czy przy odprawie na warunkach DDP można rozliczyć VAT zapłacony przez nadawcę w JPK_VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 9 listopada 2023
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Podatnicy kupują towary na całym świecie – także poza UE. Dostawy towarowe są wówczas realizowane według różnych reguł INCOTERMS. Czy jeśli odprawa celna została zrobiona na warunkach DDP, czyli VAT zapłacił nadawca, to kupujący może rozliczyć VAT zapłacony przez nadawcę w JPK_VAT?

Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W świetle tego przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu powstać może wyłącznie u podatnika importującego te towary, a więc u podatnika, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (zob. art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), ewentualnie u podatnika, który jest uprawniony do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego lub procedury odprawy czasowej (zob. art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji podatnikiem takim jest sprzedawca, a nie państwa firma. Uważam w związku z tym, że w przedstawionej sytuacji nie przysługuje panu prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (podobnie przykładowo dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 października 2017 r. – sygn. 0112-KDIL1-3.4012.202.2017.4.KM), a więc nie może pan odliczyć VAT zapłaconego przez nadawcę w swoim pliku JPK_VAT.

Jak stanowi art. 22 ust. 4 ustawy o VAT – w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji miejsce dostawy dokonywanej przez brytyjskiego sprzedawcę znajduje się na terytorium Polski, a w konsekwencji dostawa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przy czym – zakładając, że brytyjski sprzedawca nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT – to pan jest podatnikiem z tytułu dokonania tej dostawy (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Oznacza to, że z tytułu wskazanego zakupu ma pan obowiązek naliczyć podatek VAT należny (obliczony według stawki właściwej w Polsce dla nabytego towaru, zapewne 23%) i wykazać przedmiotowy zakup w polach K_31 i K_32 części ewidencyjnej pliku JPK_VAT oraz uwzględnić w polach P_31 i P_32 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT).

Podatek ten stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o VAT). Kwota ta może zostać przez pana odliczona na zasadach ogólnych (o ile przedmiotowy będzie przez pana wykorzystywany do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia, w szczególności do wykonywania czynności opodatkowanych), tj. poprzez wykazanie przedmiotowego zakupu w polach K_40 i K_41 albo K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie go w polach P_40 i P_41 albo P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
INCOTERMSodliczenie VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej