Spółka ma prawo do odliczenia VAT w związku z działalnością związaną z procesem likwidacyjnym

Dodano: 4 listopada 2020
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS zajmował się zagadnieniem, czy w przypadku śmierci jednego z dwóch wspólników spółki jawnej (gdy w umowie spółki nie ma zapisu o kontynuacji działalności na wypadek śmierci jednego ze wspólników), spółka jawna nadal jest czynnym podatnikiem podatku VAT, także po dokonaniu wpisu przez sąd KRS o otwarciu likwidacji i ustanowieniu likwidatora, jak również czy może ona wystawiać faktury VAT oraz odliczać VAT w działalności wygaszanej.

Decydujący jest tu fakt, że w świetle Kodeksu spółek handlowych – śmierć wspólnika nie powoduje automatycznie rozwiązania spółki, choć może do tego zdarzenia prowadzić, tj. przyczynia się do otwarcia postępowania likwidacyjnego. Spółka w likwidacji jest jednak nadal podatnikiem podatku VAT w myśl art. 15 ustawy o podatku VAT – to jest do momentu jej wykreślenia z rejestru.

W konsekwencji spółka - jako czynny podatnik –zobowiązana jest do wystawiania faktur z tytułu prowadzonej działalności związanej z procesem likwidacyjnym. Spółka, która wystąpiła o interpretację, zamierzała bowiem w ramach likwidacji dokonać sprzedaży posiadanego majątku obrotowego (sprzedaż towarów handlowych). Co istotne, podatnik w tej sytuacji ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonywanych w związku z prowadzoną działalnością związaną z procesem likwidacyjnym.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 3 marca 2005 r., w sprawie C-32/03 I/S, Fini H „(…) Czynności bowiem takie jak płatności, których podmiot nadal dokonuje podczas likwidacji swojej działalności gospodarczej, winny być uznane za część działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 szóstej dyrektywy. Istnieje ponadto bezpośredni i ścisły związek między obowiązkiem kontynuowania opłacania czynszu oraz innych opłat po tym, jak zaprzestano wykonywania działalności handlowej, a wykonywaniem tej działalności, zważywszy na to, że umowa najmu została zawarta celem uzyskania możliwości dysponowania pomieszczeniem niezbędnym do jej wykonywania i że pomieszczenie to było faktycznie do tego przeznaczone. Czas trwania obowiązku opłacania czynszu i opłat związanych z tym pomieszczeniem pozostaje w tym kontekście bez wpływu, o ile okres ten jest bezwzględnie niezbędny do zakończenia czynności likwidacyjnych”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 2 października 2020 r., 0114-KDIP1-3.4012.414.2020.2.JG

Doradca VAT, Nr 221

Doradca VAT, Nr 221
Dostępny w wersji elektronicznej