Umorzenie należności z tytułu najmu bądź dzierżawy a faktura korygująca „in minus do zera”

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 października 2020
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

W ostatnim czasie, w związku z epidemią COVID-19, nierzadko dochodzi do sytuacji, że wynajmujący umarzali należności z tytułu najmu. Pojawia się więc wątpliwość czy umorzenie zaległości w opłacie stanowi obniżenie ceny lub upust, prowadzące do korekty faktury „in minus o 100%”. W niektórych starszych interpretacjach można było zetknąć się z poglądem, że w związku z zawarciem umowy o zwolnienie z długu można mówić o obniżeniu ceny lub opuście. Choć tu – uwaga – zwykle dotyczyło to umorzenia części należności w części (np. ok. 10%) bądź zaległości w opłacie z tytułu prawa użytkowania wieczystego (ale i tu np. tylko za 2 lata). Sprawdź, jak jest obecnie.

W jednej z najnowszych interpretacji fiskusa możemy przeczytać, iż jeśli „(…) Warunki umowy najmu/dzierżawy, w tym wartość czynszu z tytułu zawartych pierwotnie umów z przedsiębiorcami, nie zmieniają się, a Wnioskodawca jedynie wyraża jednostronne oświadczenie woli w postaci pisma informacyjnego do Najemcy, w którym informuje o rezygnacji z należności z tytułu czynszu za najem/dzierżawę w odniesieniu do przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zatem cena najmu/dzierżawy nie zmienia się - nie ma więc do niej zastosowania rabat, opust czy obniżka, a więc nie ma tu miejsca żadna z okoliczności wskazanych w ww. art. 29a ust. 10 ustawy. Zatem podstawa opodatkowania wynikająca z zawartej przez Wnioskodawcę umowy najmu/dzierżawy z przedsiębiorcą, w związku z jednostronnym oświadczeniem woli o rezygnacji z dochodzenia należności za wnioskowany okres, nie ulega zmianie i stanowi ją kwota wynikająca z zawartej umowy. Wnioskodawca nie ma więc możliwości obniżenia podstawy opodatkowania w związku z wyrażeniem zgody na umorzenie należności, o której mowa we wniosku” (zob. interpretacje dyrektora KIS z 14 września 2020 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.333.2020.2.KOM oraz interpretację z 11 września 2020 r. nr 0114-KDIP4-1.4012.269.2020.2.AK).

Wydaje się natomiast możliwe skorzystanie z ulgi na złe długi. Jeśli bowiem wierzytelność została umorzona, to nadal można mówić o tym, nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej