Czy są jakieś konsekwencje zapłaty pełnej kwoty za towar bądź usługę na rachunek VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 lutego 2024
rodzina świnek skarbonek idzie do Banku

Na gruncie VAT za zapłatę pełnej kwoty za towar bądź usługę (kwoty brutto z faktury) na rachunek VAT, nie grożę podatnikowi dokonującemu takiej zapłaty, żadne niekorzystne konsekwencje.   

Przypomnijmy, iż zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT,
2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Rachunek VAT może być obciążany wyłącznie środkami pieniężnymi pochodzącymi z tytułu zapłaty kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług (przy użyciu komunikatu przelewu). Z drugiej strony – w praktyce może zdarzać się, iż nabywca przeleje całą kwotę brutto na rachunek VAT.

Jednak na pewno nie ma to nic wspólnego z niemożliwością odliczenia VAT. Takie działanie nie jest bowiem przesłanką wyłączającą prawo do odliczenia. Po drugie, nie ma tu innych sankcji z tytułu takiego działania.

Mimo powyższego, nie jest to działanie prawidłowe. Po pierwsze, może choćby „zrazić” kontrahenta. W poważniejszym wypadku (np. zapłata kwoty brutto 6.150.000 zł na rachunek VAT zamiast 1.150.000 zł samej kwoty podatku), może nawet utrudnić funkcjonowanie firmy świadczeniodawcy. Środkami na rachunku VAT przedsiębiorstwo (poza kilkoma przypadkami ich użycia) nie może swobodnie dysponować.

W pewnych sytuacjach taka wadliwa zapłata może prowadzić więc do tego, że wierzyciel (sprzedawca) będzie miał w stosunku do nabywcy roszczenie cywilnoprawne (czyli może pójść do sądu cywilnego).

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej