Czy usługi coachingu kariery mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 kwietnia 2023
dyrektor / kierownik prowadzi zebranie

Podatnicy nierzadko mają problem w ocenie, czy ich działalność nie będzie „zahaczała” o doradztwo. Ten element może bowiem stanąć na przeszkodzie do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Czy dotyczy to także usług coachingu kariery?

Przykładowo podatniczka zamierza w 2023 roku otworzyć indywidualną działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem będzie tzw. coaching kariery, rozumiany jako zespół działań opartych na wspieraniu klientów indywidualnych i grupowych w zmianie zawodowej (przekwalifikowanie się, zmiana pracodawcy, poszukiwanie zatrudnienia, podwyższenie kwalifikacji).

Działania te nie polegałyby na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień w zakresie wiedzy ogólnodostępnej, bowiem usługi będą ukierunkowane na klienta indywidualnego i jego indywidualną sytuację zawodową.

Organ przypomniał, że ze zwolnienia podmiotowego od podatku nie korzystają m.in. usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Coaching kariery w oczach fiskusa

Jak wyjaśnił Dyrektor KIS:

„(…) W planowanej działalności gospodarczej nie zamierza Pani wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Twierdzi Pani, że w ramach prowadzonej działalności nie będzie Pani wykonywała również czynności charakterystycznych dla doradztwa polegających na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że - zgodnie z opisem sprawy - prowadzona przez Panią działalność gospodarcza nie będzie wyłączona ze zwolnienia podmiotowego, w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy. Z treści wniosku wynika także, że nie jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT oraz nie utraciła Pani prawa do zastosowania zwolnienia sprzedaży od tego podatku. Ponadto, wartość dokonanej przez Panią sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2023 r. nie przekroczy kwoty 200.000 zł.

Tym samym, skoro zgodnie z Pani stwierdzeniem, że w ramach prowadzonej działalności nie będzie Pani wykonywała czynności charakterystycznych dla doradztwa polegających na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień oraz, że nie zamierza Pani wykonywać innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a wartość sprzedaży usług opisanych we wniosku nie przekroczy w roku podatkowym 2023 w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej kwoty 200.000 zł, to będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z art. 113 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji, Pani stanowisko, zgodnie z którym może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w prowadzonej działalności gospodarczej opisanej we wniosku należało uznać za prawidłowe. Może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego dla świadczonych przez Panią usług, jednakże z uwagi na to, że zamierza Pani zacząć działalność gospodarczą w roku 2023, to nie na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy lecz na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z art. 113 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie podkreślić należy, że utraci Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży, w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, określonej w art. 113 ust. 1 ustawy lub gdy zacznie Pani wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy”.

Zobacz także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 lutego 2023 r., 0114-KDIP1-3.4012.12.2023.2.PRM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej