Kiedy możliwy jest powrót do zwolnienia z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 maja 2023
497d02931a9a1a9081a6a1037a6ee80b2da80f87-xlarge

Podatnicy nierzadko zmieniają zdanie co do tego, czy bardziej opłaca się być podatnikiem czynnym czy zwolnionym. Niekiedy też przepisy o powrocie do zwolnienia nastręczają trudności interpretacyjnych. Warto przyjrzeć się więc dość ciekawemu przypadkowi wynikającemu z interpretacji dyrektora KIS.

Otóż przedsiębiorca, który był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zgłosił zawieszenie działalności gospodarczej od 1 marca 2017 r. Działalność ta została wznowiona z dniem 2 kwietnia 2022 r. Wnioskodawca w trakcie zawieszenia działalności został wykreślony z rejestru jako podatnik VAT. W związku ze wznowieniem działalności został ponownie zarejestrowany przez Urząd Skarbowy do VAT, ze statusem, jaki posiadał przed dniem zawieszenia działalności.

Następnie w sierpniu 2022 roku złożył do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. W złożonym zgłoszeniu zostało wybrane zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT, od 2 kwietnia 2022 roku, czyli od daty wznowienia prowadzenia działalność gospodarczej.

Od czasu wznowienia działalności do momentu złożenia zgłoszenia VAT-R podatnik wystawiał faktury jak podatnik zwolniony oraz nie były składane pliki JPK_V7M.

Podatnik spełniał przesłanki do skorzystania ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT, gdyż świadczone przez niego usługi nie należą do czynności wyłączonych z prawa do zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 13 tej ustawy.

Powrót do zwolnienia z VAT

W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy: 

- Jest możliwość wyrejestrowania podatnika z podatku od towarów i usług z dniem odwieszenia tj. 2 kwietnia 2022 r.?

- Jeśli nie istnieje możliwość wyrejestrowania wnioskodawcy z dniem 2 kwietnia 2022 r. to czy można to zrobić w dowolnym miesiącu w roku przed przekroczeniem kwoty 200 000 zł?

Dyrektor KIS przypomniał, że wedle art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Przy czym zdaniem organu interpretacyjnego:

„(…) Należy nadmienić, że przepis art. 113 ust. 11 ustawy nie uzależnia prawa do wyboru zwolnienia od terminu złożonego zawiadomienia w urzędzie  tylko od spełnienia warunku określonego w tym przepisie tj. bycia czynnym podatnikiem podatku VAT co najmniej przez rok licząc od końca roku, w którym Podatnik utracił lub zrezygnował ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem, fakt złożenia przez podatnika zawiadomienia po upływie 7 dni, nie pozbawia go prawa do wyboru przysługującego mu zwolnienia. Tym samym w sytuacji gdy od 2 kwietnia 2022 r. spełniał Pan warunki do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, powinien był Pan złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R w terminie do 7 dni licząc od dnia, odwieszenia działalności. Jednakże fakt złożenia zawiadomienia po upływie 7 dni, nie pozbawia Pana prawa do wyboru przysługującego zwolnienia, pomimo niedopełnienia obowiązku w zakresie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w wymaganym przepisami terminie. Zatem, może Pan  korzystać ze zwolnienia podmiotowego począwszy od 2 kwietnia 2022 r., w sytuacji złożenia zawiadomienia aktualizacyjnego VAT-R po upływie 7 dniowego terminu, tj. w dniu 31 sierpnia 2022 r. Zważywszy na fakt, jak Pan wskazał, że spełniał Pan przesłanki do skorzystania ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie wykonuje Pan czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy, od 2 kwietnia 2022 r. przysługiwało Panu prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy. Reasumując, ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego na mocy art. 113 ust. 1  i 11 ustawy od 2 kwietnia 2022 r. pomimo niezłożenia w terminie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R w zakresie danych objętych zawiadomieniem o ponownym zwolnieniu”.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 6 marca 2023 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.840.2022.1.MN

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej