Zbycie wierzytelności a zwiększenie podstawy opodatkowania VAT należnego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 marca 2023
dawanie pieniędzy

W świetle art. 89a ust. 4 ustawy o VAT po sprzedaży wierzytelności, w stosunku do których podatnik dokonał uprzednio korekty podatku VAT należnego, zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym należność została zbyta, o kwotę wartości tej wierzytelności, wynikającą z tytułu niezapłaconych przez dłużnika faktur, tj. w wysokości wcześniej dokonanej korekty podatku w ramach tzw. „ulgi za złe długi”.

Szczegółowy problem polegał w analizowanej sprawie na tym, czy w związku z dokonywaną sprzedażą pakietów wierzytelności własnych, w stosunku do których uprzednio Spółka skorzystała z ulgi na złe długi, będzie ona zobligowana do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego VAT z uwzględnieniem proporcji, w jakiej uzyskana cena z tytułu sprzedaży wierzytelności ma się do kwoty dokonanej korekty w ramach ulgi na złe długi.

Organ podatkowy stwierdził jednak, że bez znaczenia pozostaje fakt, czy wierzytelność została zbyta po wartości nominalnej, czy też niższej. Umowa sprzedaży wierzytelności stanowi źródło odrębnego (czyli nowego) stosunku zobowiązaniowego. W związku ze sprzedażą wierzytelności podatnik jako dotychczasowy wierzyciel wyzbywa się długu, tzn. istniejący dług, czyli wierzytelność pierwotna, zostaje zbyta. Tym samym zbywca wierzytelności nie posiada już wierzytelności, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy, a zatem przestała mieć do nich zastosowanie instytucja „ulgi na złe długi”.

W takim przypadku, zdaniem dyrektora KIS, nie ma zastosowania zasada dotycząca częściowego uregulowania należności, ponieważ zbycie wierzytelności, nawet po cenie niższej od jej faktycznej wartości, nie uprawnia do częściowego zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego – z uwagi na fakt, że wierzyciel dokonując zbycia wierzytelności zrezygnował z praw związanych z jej egzekwowaniem.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 listopada 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.469.2022.1.MB

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
zbycie wierzytelności

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej